online bağış
burak bülten
El-aksa İntifadasının Başından Bu Yana 100 Bin Filistinli Gözaltına Alındı

 Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti verilerine göre, işgal güçleri El-Aksa İntifadası´nın başladığı 28 Eylül 2000´den bu yana 100 bini aşkın Filistinliyi gözaltına aldı.

Heyetin konuyla ilgili yayınladığı raporda, işgal güçlerinin gözaltılarından istisnasız Filistin toplumunun her kesiminin nasibini aldığı belirtildi.
Raporda ayrıca, gözaltına alınanların fiili ve psikolojik işkencelere, kötü muameleye ve hakaretlere maruz kaldıkları ifade edildi.
Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti Araştırma Birimi Başkanı Nasır Feravine, El-Aksa İntifadası´nın başından bu yana gözaltına alınanların 14 binden fazlasının çocuk, yaklaşık 1500´ünün kadın ve genç kız olduğunu açıkladı.
Söz konusu süre içinde kadın esirlerden dördünün çocuklarını işgal zindanlarında dünyaya getirdiklerini belirten Feravine, işgal yönetiminin 2000 yılından bu yana 26 binden fazla idari hapis cezası verdiğini söyledi.
Feravine, 2000 yılından bu yana işgal zindanlarında Filistinli 85 esirin işkence, şiddet veya tıbbi ihmal neticesinde şehit olduğunu bildirdi.

© 2022, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature