online bağış
burak bülten
İşgal Güçleri Eylül Ayında Batı Yaka Ve Gazze´de 436 Filistinliyi Gözaltına Aldı

 Filistinli esirlerle ilgilenen kurumlar, işgal güçlerinin Eylül ayında Batı Yaka ve Gazze Şeridi´nden 436 Filistinliyi gözaltına aldığını, geçen ay gözaltına alınanlardan 73´ünün çocuk, üçünün genç kız ve 11´inin kadın olduğunu açıkladı.

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, Filistin Esir Kulübü, El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Ed-Damir Esirlere Destek ve İnsan Hakları Müessesesi tarafından bugün (3 Ekim Pazartesi) yayınlanan ortak raporda, işgal güçlerinin Eylül ayında Kudüs´te 151 Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi.
Raporda ayrıca El-Halil´den 81, Beytlahim´den 40, Nablus´tan 40, Cenin´den 35, Ramallah ve El-Bire´den 32, Tulkerem´den 23, Kalkiliya´dan 8, Tubas´tan 6, Selfit´ten 6, Eriha´dan 5 ve Gazze Şeridi´nden 9 kişinin geçen ay işgal güçlerince gözaltına alındığı bildirildi.
Esirlerle ilgili kurumların ortak raporunda, işgal zindanlarında tutulan Filistinli esir sayısının 7000´i bulduğu ve esirlerden 59´unun kadın esir olduğu, kadın esirlerden de 12´sinin 18 yaşından küçük olduğu belirtildi.
Raporda ayrıca, çocuk esir sayısının 350 civarında olduğu ve çocuk esirlerin Mecdu Cezaevi´nde tutuldukları, idari hapis cezalarıyla işgal zindanlarında tutulan esirlerin sayısının da 700 civarında olduğu kaydedildi.

© 2022, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature