online bağış
burak bülten
İşgal Rejimi Unesco´daki Temsilcisini Tel Aviv´e Çağırdı

  Kudüs´ün Eski Belde semtiyle ilgili kararı üzerine İşgal Rejimi UNESCO´daki Temsilcisini Tel Aviv´e Çağırdı.

İşgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)´nun Kudüs´ün Eski Belde semti ve surlarıyla ilgili kararının ardından UNESCO´daki temsilcisini "istişarelerde bulunmak" üzere Tel Aviv´e çağırdı.
Netanyahu´nun ofisinden dün akşam (26 Ekim Çarşamba) yapılan açıklamada, "UNESCO´daki temsilcimizi istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmaya karar verdik" ifadesine yer verilerek, örgüte yönelik atılacak adımlara istişareler sonucu karar verileceği belirtildi.
UNESCO, Kudüs´ün Eski Belde semti ve surları hakkında dün aldığı kararla işgal rejiminin Yahudileştirme amacıyla verdiği isimleri reddetmiş ve işgal rejiminden kazı çalışmalarını durdurmasını istemişti.
İşgal rejiminin kararı engellemek için büyük çaba sarf ettiği fakat başarısız olduğu ifade edildi.
UNESCO´da yapılan gizli oylamada on ülke karar lehine oy kullanırken iki ülke karara karşı çıktı ve sekiz ülke de çekimser kaldı.
Karar tasarısının Ürdün ve Filistin adına Kuveyt, Lübnan ve Tunus tarafından sunulduğu belirtildi.
İsrail´in tüm baskılarına rağmen kabul edilen karar tasarısının 1967´den önceki durumu esas aldığı ve Mescid-i Aksa ve çevresinin sadece Müslümanlara ait ibadet mekânı kabul ettiği kaydedildi.

 

© 2021, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature