online bağış
burak bülten
Nablus’ta Üç Dinin Mensuplarından İşgalciye Mesaj: Minareler Asla Susmayacak

 Gençlerin girişimiyle Şehitler Meydanı’nda yapılan eyleme şehirdeki üç dinin temsilcileriyle, Filistinli grupların temsilcileri ve kanaat önderleri de iştirak etti.

İşgal hükümetinin aldığı karara karşı sık sık slogan atan halk, kararın tanınmamasını ve hayata geçirilmesine fırsat verilmemesi isterken, Kudüs halkı ve ezanlarıyla dayanışmak için okunan ezana hep birlikte iştirak etti.
Girişimle ilgili bilgi veren etkinliğin koordinatörü Mazin Ed-Denek, “Bu etkinlikle halk işgalciye “Kutsallarımızla oynamanız yeter. Artık defolup gidin. Ezanlar susmayacak. Siz, Allah’u Ekber çağrısını asla engelleyemeceksiniz” mesajını verdi” dedi.
Etkinliğe iştirak eden Hamas liderlerinden Şeyh Nasuh Er-Ramini de yaptığı açıklamada, bu etkinliğin göstermeleri gereken tepkinin en azı olduğunu belirterek, “Burada Hıristiyanlarla Arap vekillere, özellikle de işgalcinin kararına ve gizli niyetine karşı onurlu bir tavır sergileyen Ahmet Et-Tibi’ye teşekkür etmemiz yerinde olacaktır. Ezanı yasaklama kararı sadece Filistinlilerle ilgili bir karar değildir. Bu karar bütün insanlıkla ilgilidir. Din özgürlüğü bütün kanunların ve uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındadır” ifadesini kullandı.
Nablus’taki Katolik Kilisesi’nin sorumlusu Yusuf Saade ise, işgalcinin ezanı yasaklama girişiminin bu rejimin ahlaki, insani ve siyasi olarak iflas ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Samiri Mezhebi Sekereteri İshak Samiri de karara tepki göstererek, her din mensubu ibadetini özgürce yapmadan bölgede güven ve huzurun olamayacağını ifade etti.
Halkın iştirakiyle okunan ezanla etkinlik son buldu.

© 2021, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature