3. Mescid-i Aksa Günleri-pendik

 Burak Derneği’nin 3.Mescid-i Aksa günleri etkinlikleri çerçevesinde tertiplediği ‘’Mescid-i Aksa Dayanışma gecesi’’ programı Pendik Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleşti.
Program da Burak Derneği yönetim kurulu Başkanı Adem YENİHAYAT açılış konuşmasını yaptı.
Konuşmasında; Türkiye halkına Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemini anlatmayı ve buralara sahip çıkılmasının gerekliliğine dikkat çekmek isteyen derneğimiz, bu tür konferanslarla halkımızı ilk kıblemiz Mescid-i Aksa konusunda biliçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Her yıl düzenlenmesi planlanan ‘Mescid-i Aksa Günleri’ ile bilgilndirme faaliyetleri devam edecek ve Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Türkiye halkı nezdinde hak ettiği yeri alması sağlanacaktır.

 

Konuşmasını yapmak üzere söz alan Filistinli Akademisyen Yrd.Doç. Dr. Mounjed EBUBEKİR Kudüs İnsanlık tarihi ile başlayan mübarek şehir, Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir dedi.
Konuşmasının devamında Mescid-i Aksa sadece Arap topluluğunun değil tüm Müslümanların davası olduğunu vurguladı. Mescid-i Aksa Öylesine büyük bir mabed´ki içinde Hz Ademin sesinin yankılandığı Çevresinde Hz İbrahim´in soluklarının hissedildiği Kubbesi altında Hz Davud ve Süleyman Peygamberlerinin konuşmalarının çınlayıp durduğu, Bağrında peygamberler sultanının sonsuza yelken açıp dost vuslatına erdiği İkliminde Hz Ömer´in emniyet ve güven soluklarının duyulduğu, minberinde Selahaddin´in tok sesinin işitildiği çok mübarek bir mekan olduğunu söyledi.

 


Dr.M. Şerafeddin KALAY yaptığı konuşmada 2014 yılı Ramazan ayının Kadir gecesinde Mescid-i Aksayı ziyaret ettiğini söyledi.
Dr. KALAY Filistin’deki izlenimlerinde Yahudilerin ibadet ettiği havraların içinin boş olduğunu Yafa, Tel Aviv gibi Yahudilerin yoğun yasadığı şehirlerde dini atmosferin olmadığını söyledi. Oysa kadir gecesi iğne atsan yere düşmez değimine uygun Müslümanlar Mescid-i Aksayı doldurmuşlardı dedi. Dr. KALAY Mescid-i Aksa’daki bu kalabalık için İsrail askerinin neler düşündüğünü, Yahudilerin neler hissettiğini ve istikbale yönelik akıllarından neler geçtiğini nasıl bir yarın hayal ettiklerini düşündüm. Oysaki onların ümidi ve hayalleri sınırlıdır dedi.
Bir gün gelirde Mescid-i Aksa’daki topluluğun gönlü aynı duygularla atarsa, bir kalenin taşları gibi perçinlenirse, yürekler tek bir yürek olarak atarsa bu ruhu ve şuur yakalanırsa tarih değişecek, coğrafya değişecektir dedi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature