1-2 Haziran 2013 Mescid-i Aksa Günleri

  1-2 Haziran 2013 tarihlerinde, İstanbul Ümraniye Meydanında ilkini düzenlediğimiz “Mescid-i Aksa Günleri” programı halkımız tarafından çok yoğun ilgi ile karşılandı.

Programın Açılışında konuşan Burak Derneği Başkanı Şeref ERDOĞAN ; “ Türkiye halkına Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın önemini anlatmayı ve buralara sahip çıkılmasının gerekliliğine dikkat çekmek isteyen derneğimiz, böyle bir etkinlik ile halkı ilk kıblemiz Mescid-i Aksa konusunda bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Her yıl düzenlenmesi planlanan ‘ Mescid-i Aksa Günleri ’ ile bilgilendirme faaliyetleri devam edecek ve Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın, Türkiye halkı nezdinde hak ettiği yeri alması sağlanacaktır ” diye konuştu.

Programa yurtdışından özellikle de Arap ülkelerinden katılımlar oldu.

“Mescid-i Aksa Günleri” programının birinci gününde; Filistin Uzmanı Gazeteci-Yazar Ahmet VAROL, Gazeteci-Yazar Abdurrrahman DİLİPAK ve Araştırmacı-Yazar ve Mütercim Beşir ERYARSOY yaptıkları konuşma ile halkı, Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda bilgilendirdi.

Programın ikinci günü söz alan 1948 toprakları İslami Hareket Başkan Yardımcı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Kemal HATİP, Kudüs ve Aksa’da yaşananlar, yapılması gerekenler ve Türkiye Müslümanlarına düşen görevler hakkında geniş bilgiler verdi. Hatip; Kudüs ve Mescid-i Aksa davasının sadece Filistinlilerin değil başta Türkiye olmak üzere tüm dünya Müslümanlarının davası ve kanayan yarası olduğunu, söyledi. El-Hatip: “ Türkiye Müslümanları Mescid-i Aksa ve Kudüs’e en çok sahip çıkan millet olmuştur her zaman. Sizleri can-ı gönülden tebrik ediyorum, sizler Osmanlının torunlarısınız ve mirasınıza sahip çıkarak kendinize yakışanı yaptınız “ dedi.
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan CAN, Başkan Yrd. Mesut ÖZDEMİR de programa katılanlar arasındaydı.

Grup Genç’in Kudüs ve Mescid-i Aksa için hazırladıkları ezgileri seslendirmelerinin ardından, konuk misafirlerimize plaketleri takdim edildi.
Her programda olduğu gibi birçok katılımcımıza Kudüs ve Mescid-i Aksa seyahati hediye edildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature