Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa´ya Baskın Düzenledi

 

Yahudi yerleşimciler her gün işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa´ya baskın düzenliyor.

 

Yahudi yerleşimci gruplar  işgal polisinin ve özel kuvvetlerin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı´ndan girerek Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin baskın boyunca Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa´nın avlusunda eşlik ettiği ve cemaatten hiç kimseyi yerleşimcilere yaklaştırmadığı belirtildi.

Baskın sırasında Yahudi yerleşimcilerden bazılarının Mescid-i Aksa avlusunda ayin yapma girişiminde bulunduğu, Mescid-i Aksa cemaatinin ve ilim öğrencilerinin yüksek sesle tekbir getirerek yerleşimcileri protesto ettiği bildirildi.

Bu arada, baskınlara direndikleri için işgal güçleri tarafından isimleri kara listeye alınan ve Mescid-i Aksa´ya girmelerine izin verilmeyen kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa kapıları önünde oturma eylemini sürdürdükleri ve Kur´an okudukları ifade edildi.

Mescid-i Aksa´yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölme planları yapan işgal yönetiminin teşvikiyle Mescid-i Aksa´ya günlük olarak baskın düzenleyen Yahudi yerleşimciler, baskınlar için cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Sabah saat 07.00´den itibaren El-Mağaribe Kapısı´ndan girmeye başlayan Yahudi yerleşimciler, rehberler eşliğinde ve işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa´nın avlusunda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı´ndan çıkıyor.

 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature