online bağış
burak bülten
Kudüs Sevdalıları Yurda Döndü

 27-31 OCAK 2016 KUDÜS ZİYARETİMİZ

27-31 Ocak 2016 Sömestr tatilinde Avukat, Öğretmen, Doktor, İş Adamı, STK Temsilcileri, ve Öğrenci’lerden oluşan değerli Aksa sevdalısı 60 kişilik kardeşimiz kutlu yolculuktan döndüler...!

Kudüs; ilk kıblemiz, peygamberler şehri, göğe açılan kapı, mahşer günü toplanma merkezimiz. İnsanlığın Hz. Adem’den beri aktığı, her metrekaresine peygamber secde etmiş ve her metrekaresi şehit kanı ve sahabe gözyaşı ile sulanmış, peygamberlere ev sahipliği yapmış...

İsrail demeye gönül razı değil, Filistin desek olmuyor. Bu sebepten olsa gerek buralara gezi düzenleyen şirketler, programlarında İsrail ve Filistin şehirleri de olmasına rağmen genel olarak Kudüs seyahati diyorlar. Kudüs’ün Müslümanların yaşadığı doğu kısmı, eski şehir ve Mescid-i Aksa’yı barındırması bakımından seyahatin kalbi konumunda. Hasıl-ı kelam, bu topraklar çok yalnız. Uğruna savaşların yaşandığı, yüzyıllardır paylaşılamayan bir yerden bahsediyor olmamız aldatmasın sizleri. Ömrü çilelerle dolu bir ihtiyarın geçmişini hatırlatmayacaklara hasret çektiği türden bir yalnızlık bahsettiğimiz. Savaşın izlerinin derin çizgiler oluşturduğu yaşlı ve yorgun çehresini tebessüm ettirecek misafirler bekliyor.
Bizler de bu düşüncelerle yola çıkmadık elbet. Bunlar, dönüş yolunda zihnimize eşlik edenler. Giderkenki maksadımız adları çocukluğumuzdan beri haber bültenlerinden kulağımıza çalınan ve sürekli ‘savaş, çatışma, güvenlik, işgal, saldırı’ gibi kelimelerle aynı cümle içinde kullanılan şehirlere karşı duyduğumuz tarifi pek de mümkün olmayan, vicdan azabıyla karışık bir hisse cevap aramaktı.

Kudüs Sevdalıları Yurda Döndü
Kudüs Sevdalıları Yurda Döndü
Kudüs Sevdalıları Yurda Döndü
Kudüs Sevdalıları Yurda Döndü
© 2022, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature