İskân Konseyi:

 İşgal yönetiminin baskıları ve uygulamaları nedeniyle Kudüslülerin iskân güvenliği yok.

Filistin İskân Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs´te 2020 yılına kadar konut ihyacı sayısının 30 bin civarında olduğunu açıkladı.

Konsey´in Batı Yaka´daki yetkililerinden Züheyir Ali, El-Bire kentinde dün (1 Ağustos Pazartesi) düzenlenen "Kudüs´te İskân: Mevcut Durum ve Engeller" konulu atölye çalışmasına katıldı.

Filistinlilerin Doğu Kudüs´ün yüzde 13´lük kısmında kanunlara uygun inşaat yapmalarının önünde çok büyük engeller olduğuna dikkat çeken Ali, işgal yönetiminin baskıları ve uygulamaları nedeniyle Kudüslülerin iskân güvenliğinin olmadığını bildirdi.

İşgalcilerin uygulamalarının ağır bir konut krizine yol açtığını ve ruhsatlı olarak inşa edilmiş konut sayısında yetersizlik olduğunu belirten Ali, 2015-2020 arasında 30 binden fazla konut inşasına ve yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Filistin İskân Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hişam El-Umeri de atölye çalışmasında yaptığı konuşmada, çeşitli iskân programlarıyla sekiz bin konut inşa etmeyi başardıklarını açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı´nın (İİT) Filistin´deki temsilcisi Ahmed Er-Ruveydi ise işgal yönetiminin konut inşası için gerçekleştirilmesi imkânsız şartlar ileri sürdüğünü ve Kudüs halkının zor koşullar altında yaşam savaşı verdiğini ifade etti.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature