Ekim 2015’ten Şimdiye Kadar 2320 Filistinli Çocuk Tutuklandı

 İşgal güçleri yaşlarının küçüklüğüne bakmadan çocukları gözaltına alıyor.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti’ne bağlı Araştırma ve Belgeleme Birimi Başkanı Abdunnasır Feravine, Siyonist işgal güçlerinin Kudüs İntifadası´nın başladığı Ekim 2015 tarihinden şimdiye kadar 2320 çocuğu tutukladığını belirtti.

Feravine yaptığı basın açıklamasında tutuklanan kız ve erkek çocukların yaşlarının 11-18 arasında olduğuna dikkat çekerek, hâlâ zindanlarda 400 çocuğun olduğunu söyledi.

İşgal güçlerinin bilinçli ve kasıtlı olarak çocukları tutukladığını belirten Feravine, çocukların tutuklandığı andan sorgudan geçirdikleri süreye ve oradan zindana kadar büyüklerin bile dayanamayacağı psikolojik ve fiziki işkencelere maruz kaldıklarını ifade etti.

İşgalcinin en son yaşları 14’ün altında olan çocukların yargılanmasıyla ilgili kanununun yeni olmadığını ve zaten bunun pratikte uygulandığını hatırlatan insan hakları aktivisti, bu tür kanun ve uygulamaların işgalcinin çocuklara yönelik gayri insani tutumunun bir devamı olduğunu ifade etti.

Şu anda Siyonist işgal rejimi zindanlarında 7000’den fazla Filistinli esir var. 25 zindana dağıtılmış olan esirlerden 1500´ü değişik hastalıklarla boğuşuyorlar. Bunlardan 750 esir idari cezayla cezaevinde tutulurken, esirlerden 70’i kadın, 400’ü çocuk, 6’ısı milletvekili. Esirlerden 41’i yirmi yıldan fazla süreyi cezaevinde geçirmiş durumda.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature