İslam İşbirliği Teşkilatı Mescid-i Aksa´yı Hedef Alan İhlalleri Kınadı.

 İİT, işgalcilerin tehlikeli ihlallerinin Mescid-i Aksa´nın tarihi durumuna aykırı olduğunu söyledi.

İslami İşbirliği Teşkilatı (İİT), işgalcilerin Mescid-i Aksa´ya yönelik baskınlarını ve ihlallerini, Müslümanların Mescid-i Aksa´ya girmelerine uygulanan ihlalleri kınadı.

İİT dün (15 Ağustos Pazartesi) akşam saatlerinde yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi´ne de ulaşan bildiride, ihlallerin Mescid-i Aksa bekçilerinin gözaltına alınmasını ve onarım çalışmalarına izin verilmemesini de kapsadığını söyledi.

Bildiride, işgal güçlerinin El-Ğavanime Kapısı abdesthanesinin açılmasına izin vermediği ve Mescid-i Aksa cemaatine vahşice saldırılarının sürdüğü ifade edildi.

İİT Genel Sekreteri Iyad Medeni, işgalcilerin tehlikeli ihlallerinin Mescid-i Aksa´nın tarihi durumuna aykırı olduğunu ve Müslümanların duygularıyla oynadığını söyledi.

İşgal rejiminin uygulamalarının uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğuna işaret eden Medeni, ihlallerin yol açabileceği tüm sonuçlardan işgal yönetiminin sorumlu olacağını ifade etti.

Medeni, ırkçı ihlallerin devam etmesinin bölgede patlamaya yol açabileceği uyarısında da bulunarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi´nden duruma müdahale etmesini istedi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature