İşgalci Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa´ya Baskın Düzenledi.

 Yahudi yerleşimciler hemen her gün işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa´ya baskın düzenliyor.

Yahudi yerleşimciler  (18 Ağustos Perşembe) işgal polisi ve özel güçleri himayesinde El-Mağaribe Kapısı´ndan girerek Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin Yahudi yerleşimcilere baskın boyunca eşlik ettiği ve Mescid-i Aksa avlusunda çevrelerini kuşatarak cemaatten kimsenin yerleşimcilere yaklaşmasına izin vermediği bildirildi.

Bu arada, Yahudi yerleşimcilerden bazılarının Mescid-i Aksa avlusunda ayin yapma girişiminde bulunduğu fakat Mescid-i Aksa cemaati ile ilim öğrencilerinin yüksek sesle tekbir getirerek tepki gösterdiği ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına direndikleri için işgal güçlerince isimleri kara listeye alınan Filistinli kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa´ya girmelerine bugün de izin verilmediği ve kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa kapıları önünde Kur´an okuyarak oturma eylemlerini sürdürdükleri belirtildi.

İşgal yönetimi Mescid-i Aksa´yı bölme planlarını hayata geçirebilmek için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa´ya baskına teşvik ederken Yahudi yerleşimcilerin baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ettiği kaydedildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature