İşgalcilerin 47 Yıl Önce Yaktıkları Mescidi Aksa’da Yangın Hiç Sönmedi.

 İşgalciler 47 yıl önce Mescid-i Aksa´yı yakma girişiminde bulundu.

Kudüs ve Mescidi Aksa İşleri Enformasyon Merkezi (QPress), Mescidi Aksa’nın yakılışının 47’nci yıldönümü münasebetiyle etraflı bir rapor yayınladı.

Merkez yayınladığı raporda, işgalcinin Mescidi Aksa’yı işgal ettiği 1967 yılından şimdiye kadar Aksa’ya yönelik yaptığı saldırı, baskın ve tecavüzlere dikkat çekti.

Raporda, 2009 yılından şimdiye kadar 80 bin Siyonist yerleşimcinin Mescidi Aksa’yı basıp kirlettiği, işgal rejiminin Mescidi Aksa çevresinde ve altında 50 adet kazı yaptığı, Aksa’nın çevresinde 102 sinagog inşa ettiği belirtilerek, kuşatma, kazı ve Yahudileştirme şeklinde Aksa’yı hedef alan Siyonist üçgenin büyük bir tehlike oluşturduğu ifade edildi.

Raporda şu hakikatlere dikkat çekildi:

"21 Ağustos 1969 tarihinde meydana gelen yangın her ne kadar Siyonist işgal rejimin 07 Haziran 1967 tarihinde işgal ettiği Kudüs’e ve özellikle Müslümanların ilk kıblesi olan ve Siyonistlerin ağzıyla “Kudüs olmadan İsrail olmaz, Heykel olmadan da Kudüs’ün değeri olmaz” şeklinde ifade edilen proje kapsamında Aksa’ya yapılmış en büyük terör saldırısı ise de Mescidi Aksa’da çıkarılan asıl yangın bir dakika olsun hiç durmadı. 47 yıl önce başlayan yangın hâlâ devam ediyor. Bu yangın baskın, tünel ve kazılarla, Yahudileştirme ve yerleşkelerle sürüyor. Bu üç tehlike Aksa için devam eden tehlike üçgenidir."

Raporda, son sekiz yılda 80 binden fazla Siyonistin Aksa’ya baskın düzenlediği, bunlardan 66174 kişinin yerleşimci, 10747 kişinin asker ve istihbarat elemanı olduğu belirtildi.

QPress tarafından hazırlanan raporda işgalcinin Aksa’nın altında ve çevresinde gerçekleştirdiği tünel ve kazıların yanında, Kudüs çevresinde inşa ettiği yerleşkelerle ilgili de etraflı bilgiler verilerek, işgalcinin bu planlarla Aksa’yı tamamıyla ortadan kaldırmak istediğine dikkat çekildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature