İşgalci Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa´ya Baskın Düzenledi

 Yahudi yerleşimciler hemen her gün işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa´ya baskın düzenliyor.

Yahudi yerleşimci grupları bu sabah (30 Ağustos Salı) işgal polisi ve özel kuvvetlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı´ndan girerek Mescid-i Aksa´ya yine baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin baskına katılan Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa´nın avlusunun batı kesiminde dolaştıkları sırada eşlik ettiği bildirildi.

Baskın sırasında Yahudi yerleşimcilerden bazılarının ayin girişiminde bulunduğu ve Mescid-i Aksa cemaati ile ilim öğrencilerinin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği ve yerleşimcilere tepki gösterdiği kaydedildi.

Bu arada, Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı direndikleri için isimleri kara listeye alınan kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa´ya girmelerine işgal güçlerince yine izin verilmediği ve Mescid-i Aksa´nın kapıları önünde oturma eylemini sürdüren kadın aktivistlerin Kur´an-ı Kerim okumaya devam ettikleri ifade edildi.

Mescid-i Aksa´yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekân bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetiminin teşvikiyle Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin baskınlar için genelde cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ettikleri belirtildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature