Yahudi Yerleşimciler Mescid-i Aksa´ya Bu Sabah Yine Baskın Düzenledi

 Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskın için cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Yahudi yerleşimci grupları bu sabah (7 Eylül Çarşamba) işgal polisi ve özel kuvvetlerin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı´ndan geçerek Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

İşgal güçlerinin baskın boyunca Mescid-i Aksa´nın avlusunda Yahudi yerleşimcilere eşlik ettiği ve baskına katılan yerleşimcilere hiç kimsenin yaklaşmasına izin vermediği ifade edildi.

Baskın sırasında yerleşimcilerden bazılarının ayin girişiminde bulunduğu ve Mescid-i Aksa cemaati ile ilim öğrencilerinin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği, Mescid-i Aksa´yı savunan murabıtların baskına karşı seferber oldukları belirtildi.

İşgal güçlerinin baskınlara karşı direndikleri için isimlerini kara listeye aldığı kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa´ya girmelerine yine izin vermediği ve kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa kapılarında Kur´an-ı Kerim okuyarak oturma eylemlerini sürdürdükleri bildirildi.

Mescid-i Aksa´yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölme planları yapan işgal yönetiminin teşvikiyle Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ettiği, El-Mağaribe Kapısı´ndan giren yerleşimcilerin işgal güçlerinin himayesinde ve rehberler eşliğinde avlunun çeşitli bölgelerinde dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı´ndan çıktıkları kaydedildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature