Yahudi Yerleşimciler Bu Sabah Mescid-i Aksa´ya Baskın Düzenledi

 Yahudi yerleşimciler bu sabah (8 Eylül Perşembe) işgal polisi ve özel kuvvetlerin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı´ndan girerek Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

      İşgal güçlerinin baskın boyunca Mescid-i Aksa´nın avlusunda Yahudi yerleşimcilere eşlik ettiği ve baskına katılan gruplara cemaatten ve ilim öğrencilerinden hiç kimsenin yaklaşmasına izin vermediği belirtildi.
Baskın sırasında yerleşimcilerden bazılarının ayın girişiminde bulunduğu ve Mescid-i Aksa cemaati ile ilim öğrencilerinin yüksek sesle tekbir getirerek yerleşimcileri protesto ettiği, Mescid-i Aksa´yı savunan murabıtların da baskına karşı seferber oldukları bildirildi.
İşgal güçlerinin baskınlara karşı direndikleri için isimlerini kara listeye aldığı kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa´ya girmelerine yine izin vermediği ve kadın aktivistlerin Mescid-i Aksa kapılarında Kur´an-ı Kerim okuyarak oturma eylemlerini sürdürdükleri ifade edildi.
Mescid-i Aksa´yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölme planları yapan işgal yönetiminin teşvikiyle Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ettiği, El-Mağaribe Kapısı´ndan giren yerleşimcilerin işgal güçlerinin himayesinde ve rehberler eşliğinde avlunun çeşitli bölgelerinde dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı´ndan çıktıkları kaydedildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature