Mescid-i Aksa Sinagoglarla Kuşatılıyor

 Kudüs’ü Yahudileştirme planlarına her gün bir yenisini ekleyen Siyonist işgal yönetimi, Mescid-i Aksa’nın çevreleyen alanda yeni bir sinagog inşa etmeye hazırlanıyor.

Kudüs’ü adım adım Yahudileştirmek isteyen Siyonist rejim, Memlük ve Osmanlı dönemine ait İslami eserler üzerine yeni bir Sinagog inşa etmeye başladı.
1.400 metre karelik alan üzerine inşa edilecek Cevheretu İsrail Sinagog’u altı kattan oluşuyor. Sinagog’un Mescid-i Aksa’nın batı tarafında,
Burak duvarına sadece 100 metre mesafede inşa edileceği öğrenildi. Kudüs’teki Yahudileştirme planlarını yakından takip eden uzmanlara göre
Siyonistler, 13 milyon dolara mal olan bu sinagogu, sembolik değer olarak kullanmayı planlıyor.

Cevheretu İsrail Sinagog’unun, 2010 yılında açılan Harab Sinagog’undan sonra Mescid-i Aksa’yı kuşatan sinagogların
en büyüğü olacağı bildirildi. Sinagog tam olarak inşa edildiğinde, Mescid-i Aksa kapılarından el-Meğaribe de sinagogun içine dahil edilecek.
Bu açıdan bakılınca, İsrail’in Halil’deki İbrahim camiinde olduğu gibi Mescid-i Aksa’yı bu sinagogla bölmeyi hedeflediği görülüyor.
Uzmanlara göre İsrail, Kudüs ve özellikle de Mescid-i Aksa çevresinde açtığı sinagoglarla Mescid-i Aksa’nın yıkılıp yerine Süleyman Mabedini inşa etmeyi hedefliyor.
Kudüs’teki yerleşim merkezlerine karşı mücadele eden Filistinli aktivist Ömer Şelabi “Ne kadar hakikatları çarpıtsanız da.
Ne kadar dünyaya Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu inandırmaya çalışsanız da boş. İsteseniz de istemeseniz de Kudüs, Arap şehridir.
Filistin şehridir” diyerek inşa edilen sinagoga tepki gösterdi.

Mescid-i Aksa çevresine inşa edilen Sinagoglar, Kudüs’ü Yahudileştirme planlarının önemli bir halkasını oluşturuyor.
Siyonist rejim buna ilave olarak Mescid-i Aksa’nın altında yaptığı kazılar, kaçak yolla yapıldığını iddia ederek Kudüslülerin evlerini yıkarak, türlü suçlamalarla
Filistinlileri Kudüs’ten sürgün ederek ve Kudüs’te her gün genişlettiği yerleşim merkezleriyle Kudüs’ü Yahudileştirmek için çalışıyor

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature