İşgalciler Babu´r-rahme Mezarlığı´na Baskın Düzenleyerek 8 Mezarı Kapattı ​

 İşgal rejimi tarihi eserler idaresine bağlı ekipler işgal askerleri ve işgal polisi özel kuvvetleri himayesinde bugün (1 Kasım Salı) Mescid-i Aksa´nın doğu duvarına bitişik Babu´r-Rahme Mezarlığı´na baskın düzenledi.

Müslüman Mezarlıkları Komitesi Başkanı Şeyh Mustafa Ebu Zehra, işgalcilerin baskınını kınayarak, baskın sırasında işgalcilerin Müslümanların defnedilmesi için kazılmış sekiz mezarı kapattığını söyledi.
Ebu Zehra, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, Babu´r-Rahme Mezarlığı´na gittiğini ve mezarlığa verilen zararı gözleriyle gördüğünü, işgal güçlerinin daha başka mezarlara zarar vermesine engel olduğunu bildirdi.
Baskın hakkında şikâyette bulunmak için avukatlarla görüştüklerini belirten Ebu Zehra, işgal rejimi tarihi eserler idaresinin mezarlık arazisinin kendisine ait olduğunu iddia ettiğini ve arazinin gerçekte 1400 yıllık İslami vakıf olduğunu açıkladı.
İşgal yönetimi Mescid-i Aksa´ya bitişik olan Babu´r-Rahme Mezarlığı´nın bir bölümüne el koyarak Telmud bahçesine dönüştürmüş ve Müslümanların söz konusu bölgeye defnedilmesini yasaklamıştı.
Kudüs´ün en eski mezarlıklarından biri olan Babu´r-Rahme Mezarlığı´nda Ubade Bin Es-Samit gibi birçok sahabinin ve Kudüslü binlerce kişinin yattığı bildirildi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature