İşgal Hükümeti Ezanın Hoparlörlerden Okunmasını Yasaklayan Yasayı Kabul Etti

 Siyonist işgal hükümetindeki yasa tasarılarıyla ilgilenen bakanlar komitesi dün (13 Ekim Pazar) yaptığı toplantıda ezanın hoparlörden okunmasının yasaklanmasını ön gören yasa tasarısının parlamentoya sunulmasını kabul etti.

Sitesinde haberi veren Haaretz gazetesi, bakanlar komitesinin kabul ettiği önerinin, aşırı sağcı Yahudi Evimiz Partisi milletvekili Motif Yo gev tarafından sunulduğunu ve diğer bazı vekillerin de bunu desteklediğini yazdı. Tasarı yasalaşması için Siyonist işgal rejimi parlamentosu Knesset’e sunulacak.
Yasa tasarısında hoparlörlerden okunan ezanın İsrail vatandaşlarını rahatsız ettiği ve ses kirliliğine neden olduğunun gerekçe gösterildiğini belirten Haaretz, tasarının İsrail polisine hoparlörlerde ezan okuyanları sorgulama, hakkında suç duyurusunda bulunma ve gerekli gördüğünde maddi ceza verme yetkisi verdiğini ifade etti.
İşgal hükümeti daha önce projeye destek vereceğini ifade etmişti.
İşgal hükümetinin ezanı susturma kararı başta İslamî Hareket olmak üzere birçok hareket ve çevre tarafından kınandığı gibi Filistinlilerde de büyük tepkilere neden oldu.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature