Ürdün Yönetimi Mescid-i Aksa´ya Destek Etkinliğine İzin Vermedi

 Ürdün yönetimi, başkent Amman´ın 130 km güneyindeki El-Kerak kentinde Mescid-i Aksa´ya destek için 16´ıncısı düzenlenecek etkinliği engelledi.

İslami Çalışma Cephesi Partisi Genel Sekreteri Muhammed Ez-Zuyud, etkinliğin engellenmesinin, etkinlik çadırına saldırılıp etkinliğin yapılacağı bölgenin suya gark edilmesinin hukuka ve kanunlara aykırı olduğunu söyledi.
Ez-Zuyud, dün akşam (19 Kasım Cumartesi) düzenlediği basın toplantısında, on altı yıldır düzenlenen etkinliğin organizesi için kanuni yollara bağlı kaldıklarını ifade ederek, El-Kerak Valisi´nin sözlü olarak etkinliğe izin verilmeyeceğini bildirmesiyle şoke olduklarını belirtti.
Konuyu Başbakan´a taşıdıkları halde Başbakan´ın hiçbir şey yapamadığını kaydeden Ez-Zuyud, "Başbakan dahi bir şey yapamıyorsa o zaman yetkili kim?" diye sordu.
Ez-Zuyud, Ramallah´ta ve tüm Filistin´de kiliselerde Mescid-i Aksa´ya destek için ezan okunurken Ürdün´de resmi güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa´ya destek etkinliğine izin vermemesinin düşünce ve davranış seviyesizliğine işaret ettiğini bildirdi.
Ürdünlü politikacı, bu tür sorumsuz uygulamaların partilerini ve Ürdün halkını Mescid-i Aksa´ya ve kutsal mekânlara destek vermekten alıkoyamayacağını söyledi.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature