Mescidi Aksa´ya Baskın!

İşgal güçleri korumasındaki radikal yahudiler, Mescidi Aksa’ya baskınlarını sürdürüyor.

 

İsrail işgal polisi dün, yahudi yerleşimcilerin telmudi ayinlerini yapmak üzere Mescidi Aksa´ya yaptığı baskın sırasında, mescidin güvenliğinden sorumlu bir Filistinliyi gözaltına aldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Mescidi Aksa´nın güvenlik personellerinden Fadi Bekir, yerleşimcilerin baskınlarına karşı koyması sebebiyle İsrail güçleri tarafından gözaltına alındı.

İsrail işgal güçlerinin yoğun denetimi altındaki 176 radikal yahudi, Meğaribe kapısından girerek Mescidi Aksa´ya baskın düzenledi. Baskın sırasında yerleşimler mescitte ibadetleriyle meşgul olan Filistinlilere kışkırtıcı hal ve hareketlerde bulunurken, işgal güçleri Müslümanların Aksa´ya girişi esnasında uyguladığı kısıtlamalara devam etti.

Geçtiğimiz günlerde İsrailli örgütler hanuka bayramı sebebiyle Mescid-i Aksa´ya baskın çağrısında bulunmuştu.Tapınak heykeli üzerine faaliyetler yapan Yahudi örgütler yaptıkları açıklamada, 25 Aralık günü başlayan ve Pazar gününe kadar devam eden yahudilerin bayramı olan hanuka içerisinde, Mescid-i Aksa´ya yönelik kitlesel bir baskın düzenleme ve hanukiya şamdanını Mescid-i Aksa´ya getirme niyetlerini duyurmuştu.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature