İşgal Polisi Şeyh Raid Salah´ın Serbest Kalmasını Engellemeye Çalışıyor!

1948´de işgal edilen Filistin topraklarında faaliyet gösteren İslami Hareket´in lideri Şeyh Raid Salah, önümüzdeki hafta mahkûmiyet süresinin sona ermesiyle özgürlüğe kavuşmayı beklerken, işgal polisi de Şeyh Raid Salah´ın yeniden yargılanması için kışkırtmada bulunuyor. İşgalci İsrail makamlarının gelecek hafta serbest bırakılacağını duyurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Salah hakkında yeni bir soruşturma dosyası hazırlandığı bildirildi.

İsrail polis sözcüsü Luba Samri yazılı açıklamasında, "Polis, yaptığı soruşturmanın tamamlanmasının ardından toplanan bilgi ve kanıtları da içeren yeni bir dosyayı İsrail Devlet Savcılığı´na gönderdi" ifadesini kullandı. Şeyh Salah´ın "yasadışı platform ve derneklere üye olduğu ve şiddete teşvik eden" açıklamalarda bulunduğuna dair şüphe üzerine yeniden sorgulandığı belirtilen açıklamada, "Suç dosyası, bütün delillerin toplanması ve kontrol edilmesinin ardından onaylanarak savcılığa gönderildi" denildi.

Öte yandan AA muhabirine açıklama yapan Şeyh Salah´ın avukatı Ömer Hamayisi, "Söz konusu karar polis tarafından bize tebliğ edildi. Suç dosyasının savcılık tarafından kabul edilmesi durumunda 17 Ocak´ta serbest bırakılacağı açıklanan Şeyh Salah, serbest kalamayacaktır" dedi.

Bunun dışında kanun gereği Salah´ın serbest kalmasının önünde bir engel olmadığını belirten Hamayisi, "Ancak 17 Ocak´a kadar ne olur bilemeyiz" diye konuştu.

İşgal rejimi Yüksek Mahkemesi 18 Nisan 2016´da Şeyh Raid Salah´ı 9 yıl önce okuduğu bir hutbede halkı şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle 9 ay hapis cezasına mahkûm edilmesini onaylamıştı. Salah, Mayıs ayından bu yana Bi´ru´s-Seba kentindeki hapishanede tek kişilik hücrede tutuluyor.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature