İsrail 2700 Yeni Konut İçin Trump´ın Başkanlığını Bekliyor

Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasına saatler kalırken, işgal altındaki Filistin toprakları üzerinde kurulmuş olan Gush Etzion işgal bölgesinde yaşayan Yahudilerin yeni inşaatlar için Trump’ın iktidara gelmesini dört gözle bekledikleri görülüyor.
Trump’ın yemin töreninden önce Yahudilerin evlerinin balkonlarına, cadde ve sokaklara Amerika bayraklarını asmaları yerleşimcilerin Trump ile ilgili duygularının yansıması olarak değerlendirildi.
Etzion’da çalışan Yahudilerden biri yaptığı değerlendirmede, sekiz yıllık Obama iktidarından sonra Trump’ın inşa etmek istedikleri 2700 konut için kendilerine yeşil ışık yakmasını beklediklerini söyledi.
Seçim sürecinde işgal rejimiyle Yahudilere verdiği sözler nedeniyle Yahudi temsilcilerinin de Trump’ın yemin törenine katılmaları bekleniyor.
Trump’ın en önemli sözü, Amerikan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma taahhüdüdür. Seçildikten sonra Kudüs’te büyükelçilik için yer aranması için yetkililere talimat veren Trump’ın bu tutumunun bölgede büyük gerginliklere yol açacağı ifade ediliyor.  

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature