Türkiye´den İsrail´in Konut Kararına Kınama!

Türkiye, İsrail´in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı. 

Dışişleri Bakanlığı´ndan yapılan açıklamada, "İsrail´in işgâl altında tuttuğu Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesi"ni kınadı.

"Yasa dışı yerleşim faaliyetlerini kınayan ve bu faaliyetlerin iki devletli çözüm zeminini tahrip ettiğini kayıt altına alan 2334 sayılı ve 23 Aralık 2016 tarihli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen, İsrail´in söz konusu siyasetini sürdürmesi, bu ülkenin uluslararası hukuku ve uluslararası toplumu hiçe sayan tutumunun yeni bir göstergesidir."

İsrail´e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi, Pazar günü Doğu Kudüs´te yeni konutların inşasına onay vermişti. Komite Başkanı Meir Turgeman açıklamasında, bu onayın daha önce gerçekleştirileceğini ancak siyasi nedenlerle ABD Başkanı Donald Trump´ın görevine başlamasına kadar ertelendiğini belirtmişti. Belediyenin Kudüs´te 11 bin konut inşasına daha onay vereceğini ifade etmişti. Turgeman daha önce, Trump´ın ABD başkanlığına seçilmesinin Doğu Kudüs´te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşasının önünü açacağını kaydetmişti.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature