Abd: İsrail’in Filistin Topraklarında İnşa Ettiği Yerleşkeler Barışa Engel Değil

Beyaz Saray sözcüsü, Washington’un var olan yerleşimleri barışın gerçekleşmesi önünde bir engel olarak görmediğini belirterek, bununla birlikte yeni yerleşim alanlarının açılmasının veya yerleşim yerlerinin sınırlarının genişletilmesinin barış hedefine ulaşma konusunda yardımcı olmadığını düşündüklerini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü, daha önce yapılan yazılı açıklamada Amerikan idaresinin “Yerleşkeler İsrail-Filistin sorununun çözümüne yardımcı olmayabilir” ifadesinin sorulması üzerine bu açıklamayı yaptı.

Trump’ın işgal altındaki Filistin topraklarında iki devlet çözümüne ilişkin görüşünün sorulması üzerine Beyaz Saray sözcüsü, “Başkan Trump barışı tesis etme sözüne bağlıdır. Ancak o yerleşim birimlerini barışın önünde bir engel olarak görmemektedir. Diğer taraftan Amerikan idaresi yerleşim birimi inşaatlarıyla ilgili resmi bir tutum ve tavır henüz göstermedi. Trump, yakında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yapacağı görüşmede bunu ele alacak” dedi.

Seçimlerde de aynı şeyleri seslendiren Trump ve ekibinin iktidara gelmesini fırsat bilen işgal rejimi şimdiye kadar 8 binden fazla konut inşaatına onay verdi. 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature