Ocak Ayında Mescidi Aksa´ya 1756 İşgalci Baskın Düzenledi

Kudüs Araştırmalar Merkezi, 2017´nin Ocak ayında Mescid-i Aksa´ya düzenlenen baskınlarda artış görüldüğünü ve geçen ay Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen işgalci sayısının 1756´ya ulaştığını açıkladı.

Filistin Enformasyon Merkezi´ne ulaşan rakamlara göre, Ocak ayında 1756 işgalci Mescid-i Aksa´ya baskın düzenlerken, 253 işgal istihbaratı subayının ve polisinin Mescid-i Aksa´ya askeri kıyafetleriyle baskın düzenledikleri bildirildi.

Aralarında Heykel Öğrencileri grubu üyeleri de olmak üzere Ocak ayında Mescid-i Aksa´ya 322 Yahudi öğrencinin ve 1181 Yahudi yerleşimcinin baskın düzenlediği kaydedildi.

Kudüs Araştırmalar Merkezi, yeni yılın ilk ayında Mescid-i Aksa´yı 21345 yabancı turistin ziyaret ettiğini açıkladı.
Bu yılın Ocak ayında Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısında geçen yılın Ocak ayına oranla artış olduğu, Ocak 2016´da Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısının sadece 472 olduğu ifade edildi.

İşgal yönetimi Mescid-i Aksa´yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölme planları yaparken, Yahudi cemaatleri de taraftarlarını sık sık Mescid-i Aksa´ya baskın düzenlemeye davet ediyor. 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature