İşgal Mahkemesinden Yahudilerin Mescid-i Aksa´da Ayin Yapmasına İzin!

Kudüs´teki işgal rejimi Sulh Mahkemesi, Mescid-i Aksa´nın Yahudiler için kutsal bir mekan olduğuna ve Yahudilerin de Mescid-i Aksa´da ibadet etme hakları olduğuna hükmetti.

Arab 48 sitesinde yayınlanan konuyla ilgili habere göre işgal mahkemesi, Mescid-i Aksa´nın Yahudiler için en kutsal alan olduğunu ve hiç kimsenin Yahudilerin Mescid-i Aksa´ya girmesine engel olma hakkına sahip olmadığını ifade etti.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf İd´ıys, işgal mahkemesinin kararının bölgede herkesi etkileyecek dini bir savaşın kışkırtıcılığını yaptığını söyledi.

Şeyh İd´ıys, dün akşam (28 Şubat Salı) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal rejiminin kutsal mekanlara ve Mescid-i Aksa´ya yönelik politikasındaki bu tehlikeli gelişmenin uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı ihlalleri işgal rejimi yasalarına göre yasallaştırma çabasının bir parçası olduğunu belirtti. Söz konusu kararla Yahudi yerleşimcilerin günlük ihlallerinin ve Mescid-i Aksa ile bölgede bulunan "murabıtlar" adlı gönüllülere yönelik saldırılarının meşrulaştırılmasının hedeflendiği vurgulayan İd´ıys, kararı veren mahkemenin, "Aksa´nın Müslümanların kutsal mekanı olduğuyla ilgili alınan tüm uluslararası kararları saf dışı ettiğini" belirtti.

İşgal rejimi mahkemelerinden çıkan kararların işgalcilerin emperyalist politikalarına hukuki meşruiyet kazandırmayı hedeflediğini bildiren İd´ıys, ilgili kurumlardan söz konusu karara siyasi ve hukuki yollarla karşı çıkmalarını istedi. 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature