İşgalcilerden Şubat Ayında Halil İbrahim Camii´nde Ezan Engeli

İşgal yönetimi Batı Yaka´nın El-Halil kentindeki tarihi Halil İbrahim Camii´nde ezan okunmasını sadece Şubat ayında 44 kez engelledi.

El-Halil´deki Vakıflar Müdürlüğü, işgal yönetiminin Şubat ayında 44 vakitte Halil İbrahim Camii´nin minaresinden ezan okunmasına caminin Yahudi işgalciler için gasp edilen bölümüne gelenler rahatsız oluyor gerekçesiyle izin vermediğini söyledi.

İşgal yönetimi Halil İbrahim Camii´nde ezan okunmasını sık sık Yahudi işgalcilerin rahatsız olmasını bahane ederek engellerken, camiye gelen Müslüman cemaat de Eski Belde semtine ve Halil İbrahim Camii´ne giden yollarda kurulan barikatlarda ve kontrol noktalarında aşağılamalara ve teftişe maruz kalıyor.

İşgal yönetimi 1994 yılında gerçekleşen katliamdan sonra Halil İbrahim Camii´ni Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölmüştü. İşgal yönetiminin ayrıca Yahudilerce kutsal kabul edilen bayram günlerinde El-Halil kentindeki tarihi Halil İbrahim Camii´ni Müslüman cemaate tamamen kapatarak Yahudilere tahsis ettiği de biliniyor.

Filistin Vakıflar Bakanlığı´na göre işgalciler Şubat ayında Mescid-i Aksa´ya, Halil İbrahim Camii´ne ve bakanlığa bağlı ibadethanelere yönelik 95 ihlal gerçekleştirdi. 

El-Halil Katliamı

Bundan 23 yıl önce, 25 Şubat 1994´te Ramazan ayında, işgalci Siyonistler tarafından Filistin´in El Halil kentinde büyük bir katliam gerçekleştirilmişti. El Halil´deki Halil İbrahim Camii´nde sabah namazında gerçekleştirilen katliamda 67 Müslüman katledilmiş ve 300´e yakını da yaralanmıştı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature