online bağış
burak bülten
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Ezanı Yasağı Müslümanların Varlığını Yok Saymaktır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İşgal rejimi parlamentosu Knesset’in ezan yasağı olarak bilinen yasa tasarısını ilk oylamada kabul edilmesine tepki göstererek, böyle bir yasağın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ezan yasağını sert bir dille kınayan Görmez, “Ezan bağımsızlığın en büyük simgesi. İşte bugün, sabahleyin uzun süredir konuşuluyor ve tartışılıyordu. Maalesef Kudüs´te ezanı yasakladılar. Hâlbuki ezanı yasaklamak bir yerde İslam’ın ve Müslümanların o topraklardaki bütün varlığını inkâr etmek ve yok saymaktır” dedi.

Kudüs’ün Mekke ve Medine´den sonra Müslümanların en büyük merkezi olduğuna dikkat çeken Görmez, Gaziantep’te 9 Mart Perşembe günü Şeyh Şamil Camii’nin açılış töreninde yaptığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Resulü Ekrem’in Miraca çıktığı mekânda ezanın yasaklanması tarih boyunca İslam’ın ve Müslümanların o topraklardaki bütün varlığını yasaklamak manasına gelir, bu kabul edilemez. Ama daha önce de açıklamış ve demiştim ki böyle yasaklarla bu büyük simgeler, bu büyük şiarlar ortadan kaldırılamaz. Siz bir yerde müezzinlere ezan okumayı yasaklatırsanız, o şehrin ve o ülkenin bütün halkı müezzin olur, ezanı birlikte okurlar. Böylece o yasağı tanımadıklarını ifade ederler. Yüreklere pranga vurulmaz, vurulamaz. Kalplere yasak getirilemez. Var oluşumuzun şiarı olan varlığımızın simgesi olan ibadetler, inanç özgürlükleri ortadan kaldırılamaz.”

© 2021, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature