Resmi Verilere Göre İsrail Filistin Topraklarının %85’ini Elinde Bulunduruyor

Yayınlanan resmi veriler, Siyonist işgal rejimi, 27 bin kilometre kare olan tarihi Filistin topraklarının %85’ini elinde bulundurduğunu gösteriyor.

Filistin İstatistik Merkezi’nin yayınladığı rapora göre işgalciler İsrail’i Filistin topraklarının %78’i üzerinde kurarken, daha sonraki yıllarda da Batı Yaka’nın toplam alanının %40’ına tekabül eden 2 bin 300 dönümü daha gasp etti.

Yaklaşan Toprak Günü münasebetiyle etraflı bir rapor yayınlayan merkez, işgal rejiminin baskı ve zulümleri nedeniyle Filistin topraklarındaki Filistinli nüfusunun %48’e gerilediğini ifade etti.
2015 itibariyle Batı Yaka toprakları üzerinde inşa edilen yerleşim alanlarıyla askeri noktaların sayısı 413’e yükselirken, bunlardan 269’u Yahudi yerleşim alanlarını oluşturuyor.

Raporda yer alan rakamlara göre Siyonist Yahudi işgalciler Kudüs ve çevresinde yoğunlaşırken, Kudüs ve çevresinde her 100 Filistinliye karşılık 69, Batı Yaka’da ise her 100 Filistinliye karşılık 21 işgalci bulunuyor.

Siyonist rejimin Filistin halkına yönelik etnik temizlik yaptığına dikkat çeken rapor, işgal güçlerinin geçen yıl Batı Yaka’da binden fazla ev ve iş yerini yıktığını, bunun sonucunda çoğu çocuk 1600 kişinin evsiz kaldığını ifade etti.

Gazze’ye de bir bölüm ayıran merkez, işgal rejiminin dünyanın en yoğun nüfusa sahip Gazze’nin 365 kilometre karelik alanının %24’ünü ve sahilinin de 1500 metrekarelik kesimini elinde bulundurduğunu kaydetti. 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature