Yerleşimciler Hz. Yusuf Türbesini Bastı !

 İşgalci yerleşimciler, Nablus´un doğusundaki Hz. Yusuf türbesini bastı ardından ise Filistinlilere saldırdı.

 

Bu sabah, Batı Şeria´daki Nablus´un doğusunda yüzlerce işgalci yerleşimcinin İşgal kuvvetleri korumasında Talmud´un ritüellerini yerine getirmek için, Hz. Yusuf türbesini basmasından sonra şiddetli çatışmalar yaşandı.

Görgü şahitlerine göre, gece yarısından sonra onlarca İsrail askeri aracı, Hz. Yusuf türbesine saldırdı ve türbenin etrafına yayıldı.

Amman Caddesi´nde onlarca Filistinli genç türbeye saldırıya tepki gösterdi. İşgalci güçler, Filistinlilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombaları kullandı. Gençler ise onlara sadece taş fırlattı.

Daha sonra ise, yüzlerce yerleşimciyi taşıyan otobüsler, İsrail askerleri eşliğinde, Beyt Furik kontrol noktasına geldi.

Yerleşimciler, bölge sakinlerini rahatsız eden tahrik edici ve gürültülü bir şekilde Talmud ayinlerini Hz. Yusuf türbesinde gerçekleştirdi.

Dikkat çeken nokta, yerleşimcilerin Ramazan ayının başından bu yana işgal kuvvetlerinin korumasında Hz. Yusuf türbesine ilk kez girmeleri oldu.

Öte yandan, İsrail işgal kuvvetleri Şeyh Munis ve Al-Dahdiah mahallelerini ve Kafr Kalilit kasabasını bastı; Şeyh Munis mahallesinde Gazi Zaqout´un evini kuşattı ve kapıları kırdı.

Ayrıca Samir Kousa´nın evi de arandı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature