Ab´den İsrail´e: Kararını Gözden Geçir !

  Avrupa Birliği (AB), İsrail´in yeni yerleşim yerleri inşa etme kararına tepki gösterdi.

 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini´nin ofisinden yapılan açıklamada, İsrailli yetkililerin hafta başında Doğu Kudüs´te bin 500´den fazla yeni yerleşim yeri inşa edilmesini onayladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Yerleşimlerin, Filistin mahallesi Sheikh Jarrah´a kadar uzanacağı bildirildi. AB yetkilileri İsrail´in bu kararı gözden geçirmesini bekliyor." ifadelerine yer verildi.

Yeni yerleşim yerleri politikasının uluslararası hukuka aykırı olduğu, devam etmesi durumunda İsrail-Filistin sorununun iki devletli çözümüne zarar vereceği kaydedilen açıklamada, AB´nin tarafları iki devletli çözüm çerçevesinde "anlamlı diyaloğa" çağırdığı bildirildi.

Açıklamada, ancak diyalog yoluyla iki tarafın haklı isteklerinin yerine getirilebileceği vurgulanarak, AB´nin diğer uluslararası ve bölgesel ortaklar ile taraflara bu konuda destek sunmaya hazır olduğu aktarıldı.

Hafta başında İsrail´e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesinin, üç Yahudi yerleşim biriminde 800 yeni konutun inşasını onayladığı bildirilmişti. İsrail hükümeti 28 Mayıs´ta, İsraillilerin "Kudüs´teki Eski Belde Havzası" olarak isimlendirdiği bölgenin genişletilmesi için yaklaşık 14 milyon dolar değerindeki Yahudi yerleşim projesini onaylamıştı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature