Aksa Yine 114 Yerleşimcinin Saldırısına Uğradı!

114 yerleşimci İsrail işgali altındaki Aksa´ya yine işgal güçleri korumasında baskın düzenledi.

 

Bu sabah, onlarca fanatik yerleşimci, Megarabi Kapısından Mescidi Aksa Camii avlularına İsrail Özel Polisi korumasında saldırdı.

Sabah saat 07.30´da İsrail işgal polisi Megarabi Kapısını açtı ve yerleşimcilere tam koruma sağlamak için Aksa Meydanı´na ve kapılarına özel birimlerini konuşlandırdı.

İşgal altındaki Kudüs´te İslami Vakıflar Dairesi medya koordinatörü Firas El Debs, 114 yerleşimcinin sabah El Aksa Camii´ne baskın düzenlediğini ve avlusunda provokatif turlar düzenlediğini söyledi.

Debs, İsrail polisinin kapılar üzerindeki prosedürleri sıkılaştırdığını ve Aksa bölgelerine giren rehberlerin kimliklerine el koydu.

Al Debs, polisin El-Aksa´ya gelen ibadet sahiplerinin kimlik kartlarının çoğuna el koyduğunu, özellikle de genç erkek ve kadınları gözaltına aldığını da sözlerine ekledi.

Aksa´ya gelen yerleşimciler genellikle iddia edilen Süleyman mabedi hakkında bilgi almak için sık sık baskın düzenliyor.

Bu arada onlarca Filistinli Kudüs ve işgal altındaki Filistin topraklarından sabah El-Aksa´ya geldi ve Kur´an okudular, yerleşimcileri ise onları kışkırtmak için yüksek sesle bağırdı.

Mescid-i Aksa Camii, İsrail polisi, yerleşimci ve yahudiler tarafından, Cuma ve Cumartesi günleri hariç olmak üzere hemen hemen her gün saldırıya maruz kalıyor.

İşgalciler Aksa´yı zaman ve mekan olarak bölmeyi planlıyor. 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature