online bağış
burak bülten
İşgalci İsrail Aksa´da Kontrolü Ele Geçirmek İstiyor!

 İstanbul´daki bazı sivil toplum kuruşları, işgalci İsrail´in, Mescid-i Aksa´ya yönelik uygulamaları ile tarihi ve dini mekanın ibadete kapatılmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda İsrail´in Aksa´da kontrolü ele geçirmeye çalıştığına dikkat çekildi.

 

Mirasımız Derneği Başkanı Muhammed Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih boyunca Mescid-i Aksa´nın 3 gün süreyle hiç kapatılmadığını söyledi.

Kudüs ve civarındaki Osmanlı eserlerini korumak ve yaşatmak amacıyla faaliyet yürüten bir dernek olarak bu tür girişimlere sessiz kalmayacaklarını belirten Demirci, "İsrail´in Mescid-i Aksa ile ilgili hedefleri var. Halilürrahman (İbrahim Camisi´nin) yarısını sinagoga çevirmişti. Diğer yarısı da mescit olarak duruyor. Şu anda aynı olayı Mescid-i Aksa´da yapmak istiyor. İsrail bu konuda kendi meclislerinden de bütün onayı aldı." dedi.

Demirci, Kudüs´teki Müslümanların İsrail´in hedeflerini gerçekleştirememesi için mücadele ettiğini, Aksa´ya yapılan saldırılara karşı direniş gösterdiklerini vurguladı.

İsrail´in yaşanan son olayları, Mescid-i Aksa´yı bölmek için bir fırsat olarak değerlendirdiğini aktaran Demirci, "Aksa, resmi olarak Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlıdır. Kontrolü tamamen Ürdün´e bağlı fakat İsrail şu anda Aksa´yı ele geçirdi. Aksa´yı mescitten çıkardı, müze haline getirdi, kapılara metal arama dedektörleri koydu. İsrail, dünya Müslümanlarına ´Artık bundan sonra Aksa benim kontrolümde.´ görüntüsü veriyor." diye konuştu.

Kudüs halkının, bu uygulamaları kabul etmediğinin altını çizen Demirci, Filistinlilerin kapılardan içeri girmediğini ve kapıların önünde nöbet tuttuğunu hatırlatarak, "Dünya Müslümanlarından yeterli destek gelmesi halinde Mescid-i Aksa´nın kapılarının önündeki metal arama dedektörleri kaldırılacak ve İsrail´in gerçekleştirmek istediği hedef de engellenmiş olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

"Türkiye, bu konuyu dünya gündemine taşıyabilir"

 

Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER) Başkanı Muhammed Müşenis ise İsrail´in önceden kendisine Mescid-i Aksa ile ilgili bu fırsatı hazırladığını söyledi.

UNESCO´nun, Aksa´nın Müslümanlara ait olduğu yönünde bir karar aldığını hatırlatan Müşenis, Aksa´nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ve İsra ile Miraç olaylarının burada gerçekleştiğini hatırlattı.

Bunlardan dolayı Aksa´nın mukaddes bir yer mekan olduğunu aktaran Müşenis, "Bu yüzden Müslümanlar, İsrail´in uygulamalarını kabul etmiyor ve direnişe geçiyor. Bu direniş de devam edecek. Bu konuda Müslüman ülkelere de görev düşüyor. Kudüs ve Mescid-i Aksa halkına destek olmalılar. Türkiye, BM´de bir konuşma yapabilir ve bu konuyu dünya gündemine taşıyabilir." değerlendirmesini yaptı.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa´da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa´nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğünün Aksa´da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

© 2021, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma Ve Kültür Derneği
naature