Erdoğan´dan Mescid-i Aksa Çağrısı

 Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı´nda konuştu. Erdoğan, İsrail´in terörle mücadele kapsamında Mescid-i Aksa´yı Müslümanların elinden almaya çalıştığına vurgu yaptı ve "İmkanı olan herkes Kudüs´ü Mescid-i Aksa´yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersinler." çağrısında bulundu.


"MÜSLÜMANLARIN BİRBİRİNE DAHA ÇOK KENETLENMEYE İHTİYACI VAR"


Erdoğan, Müslümanların Mekke´deki Mescid-i Haram ve Medine´deki Mescid-i Nebevi´den sonraki üçüncü kutsal mabedinin Kudüs´teki Mescid-i Aksa olduğunu söyledi.

Ecdadın 400 yıl boyunca Mescid-i Aksa´da hizmet etme şerefine nail olduğunu, bu süre zarfında ecdadın büyük incelikler ve hassasiyetler gösterdiğini anlatan Erdoğan, "Bugün yaşanan zulümlere bakınca onları rahmet ve hasretle yad etmemek mümkün değildir. Kanuni Sultan Süleyman Han, Yafa Kapısı´nı restore ettirdikten sonra üstüne ´La ilahe illallah, İbrahim Halilullah´ yazdırmıştır. Mescid-i Aksa´nın duvarlarını restore eden Mimar Sinan, batı duvarının dış kısmına, Yahudilerin ibadetlerini yapabilmeleri için de bir alan açmıştır. Kudüs´teki farklı Hristiyan mezhepleri arasında herhangi bir konuda anlaşmazlık çıktığında çözüm için gidilen kişi Müslümanların şehirdeki dini lideri, yani Kudüs müftüsü olmuştur. 400 yıl boyunca ´burası bizim kontrolümüzde, diğer dinlere hayat hakkı vermeyelim´ gibi bir düşünceye ecdadımız asla kapılmamıştır. 1. Dünya Savaşı´nda, güney cephemizdeki tüm savaşları, Kudüs, Mekke ve Medine´yi korumak için verdik. Bölgeyi işgale gelen İngilizlere vurulan en büyük darbelerden biri olan Kut´ül Amare Zaferi ve Fahrettin Paşa´nın Medine müdafaası hala hatıralardadır" değerlendirmesinde bulundu.

 

HERKES MESCİD-İ AKSA´YI ZİYARET ETSİN ÇAĞRISI

Müslümanların üçüncü kutsal mabetleri Kudüs´teki Mescid-i Aksa´dır. Buradan tüm vatandaşlarıma ve Müslümanlara çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan herkes Kudüs´ü Mescid-i Aksa´yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersinler. Eğer bugün İsrail askerleri çok basit hadiseleri bahane edip, pervasızca Mescid-i Aksa´nın bahçesini postalları ile kirletiyor, orada kolayca Müslüman kanı döküyorlarsa, bunun sebebi, bizlerin Kudüs´e yeteri kadar sahip çıkmıyor oluşumuzdandır. Gelin hep birlikte sahip çıkalım. Tıpkı Mekke´ye Medine´ye sahip çıkar gibi çıkalım.


´´YAPILAN İŞ TERÖRLE MÜCADELE BAHANESİYLE MESCİD-İ AKSA´YI MÜSLÜMANLARIN ELİNDEN ALMA GİRİŞİMİ´´


Kendilerine söyledim. Mescid-i Aksa´ya ibadete giden Müslümanlara terörist muamalesi yapılmasını asla kabul edemeyiz. Aynı şekilde sinagoglara havralara giden Yahudilerin de terörist muamelesi görmesini kabul edemeyiz. Şu anda yapılan iş terörle mücadele bahanesiyle Mescid-i Aksa´yı Müslümanların elinden alma girişimidir. Dün gece Ürdün Kralı ile de etraflıca görüşme imkanım oldu. Ümitli olduğunu söylemişti. Oradaki metal bariyerlerle ilgili ittifakla bunların kaldırılma kararınının alındığını duyduk.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature