İşgalci İsrail Dedektörleri Kaldırdı Mı?

 İşgalci İsrail polisi Mescid-i Aksa´nın kapılarına kurduğu elektronik arama dedektörlerini kaldırdı. Ancak diğer yandan İsrail Güvenlik Kabinesi´nin "Güvenlik Kabinesi tüm güvenlik birimlerinin tavsiye ettiği üzere metal arama dedektörlerini kaldırarak, bunun yerine ileri teknolojiyi kullanarak başka önlemler almaya karar verdi." şeklindeki açıklaması sonrası daha ağır bir denetim mekanizmasının kurulacağını işaret etti.

 

Eski Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Naci Bekirat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail polisinin arama dedektörlerini kaldırmaya başladığını ancak kameraları bıraktığını belirtti. Bekirat, kameraların bırakılmasının taleplerini karşılamadığını bunu kabul etmeyeceklerini kaydetti.

İsrail Güvenlik Kabinesi´nin gece geç saatlere kadar süren toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Güvenlik Kabinesi tüm güvenlik birimlerinin tavsiye ettiği üzere metal arama dedektörlerini kaldırarak, bunun yerine ileri teknolojiyi kullanarak başka önlemler almaya karar verdi. Bu şekilde (etrafı surlarla çevrili Kudüs´ün) Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa´da ibadet edenlerin güvenliği sağlanacak." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu ileri teknoloji önlemlerin hayata geçirilene kadar "çok sayıda polisin şehre konuşlandırılacağı ve Aksa´ya yapılan ziyaretlerin güvenliğini sağlamak için zaruri adımların atılacağı" belirtilen açıklamada, yeni teknolojik önlemlerin bugünden itibaren 6 ay içinde tamamlanabilmesi için hükümetin 100 milyon Şekel (yaklaşık 28 milyon dolar) ayırdığı bildirdi.

Aksa´nın kapılarına kamyonlarla gelen belediye çalışanları söktükleri dedektörleri götürdü.

İsrail´in Haaretz gazetesine konuşan güvenlik kabinesi üyelerinden ismini açıklamayan bir yetkili, "İsrail´in Mescid-i Aksa´daki statükoyu korumaya niyetli olduğunu" vurguladı.

Öte yandan İsrail polisi, Kudüs´ün Aslanlı (Esbat) kapısında toplanan Filistinli gençlere gözyaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Filistinli gençlerle polis arasında yaşanan çatışmalar şehrin çevresinde sürüyor.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa´da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Olayın ardından Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif´in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail, Mescid-i Aksa´nın kapılarına kurduğu metal dedektörler vasıtasıyla Aksa Vakfınca kontrol edilen Harem-i Şerif´te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal dedektörlerin güvenlik gerekçesiyle değil Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

İsrail´in, Aksa´yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa´nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyordu.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature