Harem-i Şerif´e Giriş İçin Rapor Bekleniyor

 Mescid-i Aksa´nın kapılarındaki metal arama dedektörlerinin kaldırılmasının ardından toplanan Kudüslü alimler, Harem-i Şerif´e girip girmeme konusundaki kararını açıklaması için Kudüs İslami Vakıflar Dairesi´nden rapor istedi.

 

Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Kudüs Başkadısı Vasf Bekri, Kudüs İslam Vakfı Yüksek Konseyi Başkanı Abdulaziz Salhab ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri´den oluşan Kudüslü alimler, Mescid-i Aksa´daki son gelişmelere ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Kudüslü alimler, saldırılar sonucu Mübarek Mescid-i Aksa´ya verilen zararların tespit edilmesi ve giderilmesi için Kudüs İslami Vakıflar Dairesi´ne, Harem-i Şerif´in iç ve dış kısmıyla ilgili bir ön rapor hazırlama görevi verdi." ifadeleri kullanıldı.

İslami Vakıflar Dairesi´nden gelecek rapor doğrultusunda Kudüslü alimlerin, Harem-i Şerif´e girip girmeme konusunda bir karar vereceği aktarılan açıklamada, "Kudüslü alimler olarak, işgalci makamların 14 Temmuz´dan bu yana yaptığı tüm icraatları reddediyoruz. Mescid-i Aksa´nın tüm kapılarının bütün Müslümanlara özgürce açılması gerekiyor." denildi.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri, Kudüs´te gerçekleştirilen toplantının ardından AA muhabirine, "Kudüslü alimler olarak bizlerin tutumu, İslami Vakıflar Dairesi´nden gelecek raporu görmeden önce Mescid-i Aksa´ya girmemektir. Raporun bu gece çıkması bekleniyor." dedi.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa´nın kapılarına kurduğu elektronik arama dedektörlerini gece saatlerinde kaldırmıştı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature