İşgalciler Aksa Dışında Namaz Kılanlara Saldırdı: 13 Yaralı

 İşgalci İsrail polisinin Mescid-i Aksa´nın kapısında yatsı namazı kılan cemaate saldırısında 13 kişi yaralandı.

Aksa´nın Aslanlı (Esbat) kapısında kılınan yatsı namazının ardından harekete geçen polis, cemaate ses bombası, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. Filistin Kızılayı saldırı sırasında 13 Filistinlinin yaralandığını belirtti.

Görgü tanıkları, polisin gazetecileri işlerini yapmaktan alıkoyduğunu ve bir foto muhabirini darbettikten sonra gözaltına aldığını belirtti. Polisin ayrıca ambulansla hastaneye götürülen bir yaralıyı da gözaltına aldığı kaydedildi.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa´da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif´in iki kapısını 16 Temmuz Pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail Güvenlik Kabinesinin dün gece saatlerinde verdiği karar üzerine Mescid-i Aksa´nın kapılarındaki dedektör ve kameralar sökülerek kaldırılmıştı.

Sabah saatlerinde bir araya gelen Kudüslü alimler, Harem-i Şerif´e "girip girmeme" konusundaki kararını açıklamadan önce Kudüs İslami Vakıflar Dairesinden rapor istedi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Kudüslü alimler, saldırılar sonucu mübarek Mescid-i Aksa´ya verilen zararların tespit edilmesi ve giderilmesi için Kudüs İslami Vakıflar Dairesine, Harem-i Şerif´in iç ve dış kısmıyla ilgili bir ön rapor hazırlama görevi verdi." denildi.

İslami Vakıflar Dairesinden gelecek rapor doğrultusunda Kudüslü alimlerin, Harem-i Şerif´e girip girmeme konusunda bir karar vereceği aktarılan açıklamada, "Kudüslü alimler olarak, işgalci makamların 14 Temmuz´dan bu yana yaptığı tüm icraatları reddediyoruz. Mescid-i Aksa´nın tüm kapılarının bütün Müslümanlara özgürce açılması gerekiyor." ifadelerine yer verildi.

İşgalci İsrail, Mescid-i Aksa´nın kapılarına kurduğu metal arama dedektörleri vasıtasıyla Aksa Vakfınca kontrol edilen Harem-i Şerif´te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal arama dedektörlerin güvenlik gerekçesiyle değil Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

İsrail´in, Aksa´yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa´nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature