İşgalciler Mescid-i Aksa´ya 110 Saldırı Düzenledi

 Filistin Vakıflar Bakanlığı, İsrail makamları ve fanatik Yahudilerin temmuz ayının başından bu yana Mescid-i Aksa´ya yönelik 110 saldırı ve ihlalde bulunduğunu açıkladı. İsrail polisi eşliğindeki 137 fanatik Yahudi de, bu sabah Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

 

Filistin Vakıflar Bakanı Yusuf İdis yaptığı yazılı açıklamada, temmuz ayı başından bu yana Aksa´ya yönelik 110 ihlalin kayıtlara geçtiğini belirtti.

İsrail´in, Mescid-i Aksa´yı kapattığı 14 Temmuz´dan bugüne kadar da 90 ihlalde bulunduğuna dikkati çeken İdis, açıklamasında Filistin halkına cuma namazlarını açık alanlarda ve meydanlarda eda etme çağrısı yaptı.

Filistinli Bakan, cuma hutbelerinde de İsrail´in "Kudüs ve Aksa"ya yönelik saldırı ve ihlallerine dikkat çekilmesini istedi.

 

Mescid-i Aksa´ya baskınlar devam ediyor

 

İşgalci İsrail polisi eşliğindeki 137 fanatik Yahudi´nin bu sabah Mescid-i Aksa´ya baskın düzenlediği bildirildi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın sözcüsü Firas Dibs yaptığı açıklamada, 137 fanatik Yahudi yerleşimcinin gruplar halinde ve İsrail polisi eşliğinde Aksa´ya baskın düzenlediğini belirtti.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa´da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif´in iki kapısını 16 Temmuz Pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail Güvenlik Kabinesinin dün aldığı kararla Mescid-i Aksa´nın kapılarındaki dedektör ve kameralar sökülerek kaldırılmıştı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature