Şiir-şehir Ve Kudüs Şiir Yarışması Sonuçları Açıklandı

 Şiir-Şehir ve Kudüs Şiir Yarışması Sonuçları Açıklandı


Kudüs’ün tarihî ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği (Burak Derneği) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile “Şiir Şehir Kudüs” başlıklı şiir yarışması sonuçları açıklandı.


Kudüs’ü gençlerin gündemine taşımak için Burak Derneği ve TYB İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Şiir Şehir Kudüs” başlıklı Liseler Arası Kudüs Temalı Şiir Yarışması’nın dereceye girenleri, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan muhteşem bir törenle ödüllerine kavuştu.


Kudüs’ün Osmanlı elinden çıkışının 100. yılında, coğrafi, tarihî ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla Burak Derneği ve TYB İstanbul işbirliği ile “Şiir Şehir Kudüs” başlıklı bir şiir yarışması düzenlendi.

ŞAİRLER TİTİZLİKLE İNCELEDİ


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün lise ve dengi okullardan gelen binlerce şiir, Türkiye’nin önde gelen şairleri tarafından titizlikle incelendi. Bunun sonucunda 1’inci, 2’inci, 3’üncü isimler ve beraberinde mansiyon almaya hak kazanan beş kişi, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan törende ödüllerini aldı.

KUDÜS İÇİN YAZDIKLARI ŞİİRLERİ SESLENDİRDİLER


Programın sunuculuğunu yapan Selahaddin Kocaaslan; Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan ve Cengiz Numanoğlu’ndan şiirlerini seslendirdi. Yarışma jürisinde bulunan usta şairlerimizden Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Nurettin Durman, Hüseyin Emin Özürk ve Özgür Çoban da Kudüs üzerine yazdıkları şiirlerini seslendirdiler.
Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat: “Şiir yarışmasıyla Kudüs ve mescidi aksanın önemi öğrencilerin duygu ve düşünceleri ile dile getirilmiş oldu. Kudüs ve Mescidi aksanın önemi her yönüyle ele alınmalı her zaman gündemde tutulmalıdır. Dini, tarihi ve siyasi yönlerden oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs, sanat yönünden de ele alınmalıydı bu yarışmayla Kudüs şiir mısralarında tekrar dile getirilmiş oldu. Kudüs ile ilgili şiir yazan bu gençlerin Kudüs’ü tanıtma noktasında önemli katkılar sundular. İnşallah ileriki hayatlarında da Kudüs adına çok daha farklı ve güzel çalışmalar ortaya koyarlar. Kudüs her kesimin gündeminde her zaman tazeliğini koruyan çok önemli bir değerimizdir, Kudüs’ü asla unutmayalım ve gündemden düşürmeyelim.” Dedi

Kudüs Bereketini Kalbime Nakşettim


TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da Kudüs’ü, yazarların şairlerin kaleme alması gerektiğini belirterek, “ Kudüs için konuşmaktan çok koşmaya adamalıyız, inşallah özgür Kudüs’e kavuştuğumuz günlerde de özgürlük türkülerinin söylendiği özgürlük şiirlerinin okunduğu programları Rabbimiz bize nasip etsin. Bu projenin başından beri çok yoğun ve yorgun günler geçirdik ama hamd olsun değdi. Adem Yenihayat başkanımızın bir sözü var Kudüs bereketi diye ben o sözü kalbime nakşettim kim Kudüs’le ilgili çalışma yapsa kim Kudüs’e dair adım atsa Rabbimiz ona bir Kudüs bereketi veriyor.” dedi


Türkiye Birincisi İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden


İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdulkadir öksüz birinci, İstanbul Kartal Anadolu Lisesinden Abdurrahman Varal ikinci, İzmir Urla Anadolu İmam Hatip Lisesinden Merve Büşra Akar üçüncü oldu.


İstanbul Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdullatif Tırlı, Ankara Kızılcahamam Bizim Anadolu Vakfı Gürcan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Müzeyyen Melike Sağlam, Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinden Sümeyye Toprakçı, Balıkesir Bandırma Anadolu Lisesinden Ertürk Ataklı ve Zonguldak Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesinden Şeyma Akar mansiyon ödüllerini almaya hak kazandı.


Öte yandan jüri özel ödülünü ise İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesinden Ali Şahin hak kazandı. Ayrıca dereceye giren öğrenciler ve rehber öğretmenleri ücretsiz Kudüs ziyareti ile ödüllendirildi.

Derecelere göre verilen ödüller şöyle:


-Birincilik Ödülü: Kudüs Seyahati – 3.000 TL
-İkincilik Ödülü: Kudüs Seyahati – 2.000 TL
-Üçüncülük Ödülü: Kudüs Seyahati – 1.000 TL
-Mansiyon Ödülü (7 kişi): Kudüs Seyahati


Programa TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstanbul Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari, USMED Başkanı Said Ercan, Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Nurettin Durman, Hüseyin Emin Öztürk ve Özgür Çoban katıldı.

 

 

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature