Kudüs Kararının 100. Gününde Protesto

 ABD´nin Kudüs´ü "İşgalci İsrail´in Başkenti" olarak tanıması ve Tel Aviv´deki büyükelçiliğini Kudüs´e taşıma kararı, 100. gününde Gazze´de protesto edildi.


Hamas´ın çağrısıyla Gazze´deki Ebyad Camisi önünde toplanan onlarca Filistinli, ABD´nin Kudüs kararına tepki gösterdi.


Hamas´ın Kudüs İşleri Dairesi Müdürü Ahmed Ebu Halibe, "100. gününde ABD´nin kararına karşı buradayız. Bu toprakların sahibi olduğumuzu, Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa üzerinde yasal hak sahibi olduğumuzu vurguluyoruz" dedi.


Kudüs´teki Filistinlilere seslenen Ebu Halibe, İsrail´e karşı ayaklanmaya devam etme çağrısında bulunarak, "Bu münasebetle Filistin´deki kutsal mekanları savunmayı sürdüreceğimizi bir kez daha gösteriyoruz" diye konuştu.


Ebu Halibe, İslam ülkelerine de seslenerek, "Kudüs´ü ve Filistin topraklarını Yahudileştirmeye çalışan İsrail´e karşı mücadelesine devam etmesi için Filistin halkına destek olma" çağrısında bulundu.
ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017´de yaptığı açıklamayla Kudüs´ü "İsrail´in başkenti" olarak tanıdığını duyurmuştu.
ABD Dışişleri Bakanlığı da geçen ay yaptığı açıklamada, Tel Aviv´deki Amerikan büyükelçiliğinin Mayıs ayı içinde Kudüs´e taşınacağını belirtmişti.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature