Yahudilerin Sukot Bayramı, Zulmü Beraberinde Getiriyor.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin her yıl kutladığı Yahudi Sukot (Çardaklar) Bayramı dün 23 Eylül Pazar akşamı itibariyle başladı.
Sukot Bayramı İbrani Takvimi´ne göre yılın ilk ve dini yılın yedinci ayı olan Tişri´nin 15. günü kutlanan bir Yahudi bayramıdır. Barakaların Festivali veya Çadırların Festivali olarak da adlandırılan Sukot Bayramı, zorlu çöl koşulları altında tanrının Yahudiler´i koruması adına kutlanır.


Sukot Bayramı’nın Filistin Halkına ve Mescid-i Aksa’ya Olan Etkisi
Yahudi bayramları Filistinlilere adeta hayatı yaşanmaz kılıyor.
Dün başlayan Sukot (Çardaklar) Bayramı sebebiyle Kudüs ve çevresinde onlarca genç İsrail polisi tarafından tutuklandı. Eski Şehre girişleri de yasaklandı.
4’ü Aksa muhafızı olmak üzere 13 Kudüslü Aksa’dan bir hafta uzaklaştırıldı. Polis süreyi bir aydan 6 aya kadar uzatmakla tehdit etti.
Dün 90´dan fazla fanatik Yahudi Mescidi Aksa’nın hürmetini çiğnedi. İsrail polisi, baskın düzenleyen fanatik Yahudilere refakat ederken özellikle Rahme kapısı tarafında Telmudi Ayini ve dini ritüellerini yapmalarına göz yumdu.
Bu yılki Sukot bayramı ise Aksa adına farklı bir risk taşıyor. Trump’ın Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti kabul kararından sonra siyonistler, Sukot bayramı vesilesiyle Cebeli Heykel‘de daha somut haklar ve bazı imtiyazları kazanmayı bekliyorlar. Bu sebeple haftaya pazara kadar devam edecek olan bayram, Aksa ve cemaati için tehlike arzediyor.
Siyonistlerin hedefleri arasında ise, Müslümanların Mescidi Aksa’ya girmesini yasaklama, Aksa’da dini ritüellerini eda etme, Aksa’nın Rahme kapısı veya Güney Doğu kısmını bölerek ele geçirme bulunmaktadır.
İşgalci Yahudiler Aksa içerisinde iken Filistinli cemaaat Aksa kapılarında kimliklerine el konulması suretiyle mescide girişleri engellendi.
Sukot Bayramı gerekçe gösterilerek Gazze ve Batı Şeria’dan Kudüs’e giden tüm yollar kapatıldı ve bayram bitinceye kadar yani 8 gün boyunca da kapalı kalacak.
İçerisinde bulunduğumuz Eylül ayı boyunca 3. kez kapatılan yollar Filistinlilerin günlük hayatlarını tam anlamıyla felç etti. 10 Eylül’de Roş Aşana, 19 Eylül’de Yom Kipur bayramlarında da ulaşım güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı. Filistinlilerin çilesi dün başlayan ve sekiz gün sürecek Sukot Bayramı’nda da devam edecek.
 

Sukot Bayramı’nın Filistin Halkına Ve Mescid-i Aksa’ya Olan Etkisi
Sukot Bayramı’nın Filistin Halkına Ve Mescid-i Aksa’ya Olan Etkisi
© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature