Murat Kekilli ile Kudüs Mikrofonu Röportajı

Burak derneği Kudüs Mikrofonun da, Murat Kekilli ile İBB Başakşehir konseri öncesi Kudüs´ü konuştuk.

"Murat Kekilli ve Yıkılasın İsrail "
İnsanlığımızın ortak dramı ,ortak sorunu ve sorunu yarım asırdır çözemedik. İnsanlığımızın bariz sınıfta kaldığı noktalardan birisi Kudüs. Nasıl çözülecek siyasi bir çözümmü yada başka bir yollamı çözülecek bilemiyorum ama bir an evvel insanlığın karar verip oraya el atması ve orada akan kanları dindirmesi ve durdurması gerekiyor.

"Kudüs insanlığımızın ortak değeri ve insanlığın kesişme noktası."

Her zaman belirtirim bir insanın görüşlerini beğenmeyebilirsiniz,görüşlerini beğenmeyebilirsiniz hatta eylemlerini tasvip etmeyebilirsiniz ama bize benzemiyor diye kimseye kızmaya hakkımız yok. İnsanların ortak paydadan başka yaşama seçenekleri yok. Kudüs Müslümanların elindeyken Hz.Ömer döneminde de , Osmanlının elindeyken de haksızlık yapılmamış hemde farklı dinlere inananlara da haksızlık yapılmamış.

"Ta’ki İsrail oraya kurulana kadar!!!"
Kurulduktan sonra ne tahlizsizliktir ki sürekli olay, sürekli çocuklar , kadınlar ,herkez ama insanlar hayatını kaybetti orada ve buna dünyada kör,sağır,dilsiz kesildi. Birleşmiş Milletlerde dahil kimse bir çözüm bulamadı. İsrail yapıyordu yapacağını ardından Birleşmiş Milletler açıklama yapıyordu. Anında açıklama yada herhangi bir tepkiyi kimse vermiyordu!. İki gün,üç gün ne kadarsa saldırılarını yapıyorlardı insanlar ölüyordu, Birleşmiş Milletler bile üç dört gün sonra açıklama yapıyorsa orada ciddi bir sorun var ve bu soruna bizim gibi sanatçıların ,spor camiasının ,yazarların dünya çapında el atması gerekir , niye çünkü insanlığımızın ortak sorunu bu. Orada öldürülenler benim kardeşim , hemde din kardeşim böyle düşününce bende kendimde bir sorumluluk hissettim ve Yıkılasın İsrail parçasıyla bir çıkış yaptım. İnşaAllah çıkışım yerine ulaşmıştır, kalplerde karşılık bulduğuna inanıyorum. Bunlar (İsrail) bu şekilde insanları katletmeye devam ederse bende boş durmayacağım ve üzerime düşeni yapmaya devam edeceğim.

Benim gibi başka kısık seslerde var!.

Murat Kekilli Gençlere ne öneriyor?

"Bu konuya duyarsız kalmasınlar, Kudüs’ü tekrar ihtişamlı günlerine çevirecek yine Müslümanlardır."


© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature