Kudüs Mikrofonu Payitaht Abdülhamid Setine Konuk Oldu.

Burak Derneği sosyal farkındalık projemiz “Kudüs Mikrofonu” yapımcı firma ES FİLM’in destekleriyle TRT’nin sevilen dizilerinden “Payitaht ABDÜLHAMİD “ setine konuk oldu.

Değerli sanatçılar Bülent İNAL ,Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU ve Yusuf AYTEKİN ile sette röportajımızı yaparken keyifli dakikalar geçirdik.
Bizlere değerli sanatçılarla röportaj imkanı sunan, zaman ayırıp Kudüs ve Filistin konusunda farkındalık oluşturmamıza destek veren TRT yönetimine ve çalışanlarına, bizlere mihmandarlık eden Dilek Hanım ve Halil Bey´e , Es Film yönetimine ve çalışanlarına, Bülent İNAL ,Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU ve Yusuf AYTEKİN´e Burak Derneği olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Bülent İNAL:

Theodor Herzl’in toprak isteme sahnesini ve Abdülhamid Han’ın cevabını ilk okuduğumda da çok etkilendim.sahneyi oynarken de ektilendim.
Tarihteki önemli sahnelerden biri ve bizde bu sahneyi oynarken hissederek ve yaşayarak oynamaya çalışıyoruz. “Bu sahneden sonra özellikle Filistin’den çok güzel beğeniler aldık.”
İzleyenlerden ricam tarihi sadece dizilerden değil , iyice araştırıp okumalarını rica ediyorum. Çünkü dizilerde gerçek sahnelerin yanında kurgularda bulunur. Bir çok dinin kutsal mekanı olan Kudüs gidilmesi ,gezilmesi ve sahip çıkılması gereken yerlerden biri.
İnşaallah bir gün özgürlüğüne kavuşacak ve Filistinli kardeşlerimiz yaşadıkları zulmlerden kurtulacak.

Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU:

Tahsin Paşa ve Abdülhamid Han’ın o dönemdeki mücadelesi bu gün yaşanan o acıların yaşanmaması için ,bu gün yaşanan o acıların ve işgalin o şahsiyetlerin çok önceden görmeleri nedeniyledir.
Abdülhamid’in tahttan indirilmesinin , azledilmesinin , halifelik makamından tard edilmesinin ve bir yahudi Emanuel Karasu tarafından Yıldızda meclis kararının kendisine tebliğ edilmesinin ve dünyada yer yüzünde başka bir yer yokmuş gibi taa Selaniğe bir yahudi ailesinin Alaadini ailesinin evine göz hapsine gönderilmesi başka türlü nasıl açıklanır.
Yusuf AYTEKİN:

Abdülhamid Han’ın abisi şehit olan ve soyunun devamı için köyüne geri göndermek istediği Söğütlü Osman’ın Abdülhamid Han’a verdiği cevap;
“Hünkarım beni köyüme geri göndermeyin, anam beni gönderirken Hünkara hizmette geri durursan ahirettede benden geri dur” diyor.
Mescid-i Aksa konusundada orası üç dini barındıran bir belde ve biz oradan geri durursak analarımız ,dedelerimiz ,atalarımız bizlere haklarını haram edebilir.
Bu gün Filistin’de yaşanan zülmlere karşı dik durup birle, onla, yüzle ,binle yüksek sesle zulmleri haykırırsak “ Dilsiz şeytan durumundan kurtuluruz”.

Bahadır Yenişehirlioğlu
Bülent İnal
Yusuf Aytekin
© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature