Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

İsrail son yüzyılda Filistin topraklarında haksız, hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalarına pervasızca devam etmektedir.
İsrail polisi, geçtiğimiz günlerde İsrail Tarihi Eserler Kurumu´ndan bir heyetle Mescid-i Aksa´nın Rahmet Kapısı´na gelip oradaki mescide postallarıyla girerek Müslümanları tahrik etmişti.

Dün ise işgal altındaki Kudüs´ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa´ya giden yollar İsrail polisi tarafından kapatıldı. Mescid-i Aksa’nın içindeki Kubbetü’s Sahra´ya baskın düzenleyen işgalci güçler mescidin imamlarına, görevlilerine ve ibadet için içeride bulunanlara saldırdı. Öğle namazının ardından tüm Müslümanları dışarı çıkarıp Harem-i Şerif’in tüm kapılarını kapatan İsrail polisi, Mescid-i Aksa´da ikindi, akşam ve yatsı ezanının okunmasına da izin vermedi. İsrail polisinin bu süreç zarfında Mescid-i Aksâ’da neler yaptığı da bilinmemektedir.

Bu uygulamalarla İsrail işgal devleti insanların özgürce ibadet etme haklarını nasıl hiçe saydığını ve kutsal mekânlara ne kadar saygısız olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.

İsrail, Kudüs´te gerilimi tırmandıracak provokatif eylemlerine devam ederek Kudüs halkını tahrik etmektedir. Baskı ve şiddet uygulayarak bölgede tek hakim gücün kendileri olduğunu ve istedikleri zaman her türlü engellemeyi yapabileceklerini göstermek istemektedirler.

İşgal güçleri takındığı saldırgan ve hukuk tanımaz tavrıyla bölgedeki tansiyonu sürekli arttırmaktadır. Bu topraklarda barış ve huzurun olması için İsrail zulmünün engellenmesi ve işgalin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki İsrail, haksızlıklar karşısında üç maymunları oynayan dünya kamuoyunun konuya duyarsızlığından, İslam ümmetinin sessizliğinden cesaret almaktadır.

Bizler bu zülüm karşısında sessiz kalmayacağız. Buradan çağrıda bulunuyoruz:
1. Türkiye hükümeti ve Türk halkı Kudüs ve Mescid-i Aksâ duyarlılığını her platformda daha yüksek sesle dile getirmeli, Kudüs halkıyla ilişkilerini güçlendirerek daima onların yanında olduklarını göstermelidir.
2. İslam dünyası sessizliğini bozmalı, gerek halk ve gerekse yönetim olarak Kudüs ortak davasında birleşmeli ve İsrail işgaline karşı Kudüs’ü özgürleştirecek somut adımlar atmalıdır.
3. Birleşmiş Milletler derhal harekete geçmeli ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığına zarar veren bu işgalci eylemleri engelleyecek yaptırımlar uygulamalıdır.

Adem YENİHAYAT
Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature