Fanatik Yahudilerin Mescid-İ Aksa Baskınları Sürüyor

Dün, İşgalci İsrail polisinin eşlik ettiği 250´den fazla fanatik Yahudi, işgal altındaki Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan açıklamaya göre, 267 fanatik Yahudi, işgalc, İsrail polisi eşliğinde Fas (El-Meğaribe) Kapısı´ndan girerek Mescid-i Aksa´ya baskın yaptı.

Gruplar halinde Harem-i Şerif´in avlusunda dolaşan fanatik Yahudiler, daha sonra Mescid-i Aksa´dan ayrıldı.

Geçen cuma başlayan ve 27 Nisan sabahına kadar devam edecek olan Musevilerin Hamursuz Bayramı (Pesah) dolayısıyla Mescid-i Aksa´ya yapılan baskınlarda artış olduğunun altı çizilen açıklamada, dün ve önceki gün toplamda 800´e yakın fanatik Yahudi´nin Harem-i Şerif´e girdiği hatırlatıldı.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa´nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

İşgal altındaki Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu´s Sahra Camisi´nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa´da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Kaynak:AA

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature