Mescid-İ Aksa Hasreti Binlerce Filistinliyi Yollara Döktü.

İşgal altındaki Batı Şeria´da yaşayan Filistinliler, İsrail´in çıkardığı zorluklara rağmen ramazan ayının ilk cuma namazını Mescid-i Aksa´da kılmak için çeşitli yollarla Kudüs´e akın etti.

Ayrım Duvarı´nın (Utanç Duvarı) Batı Şeria tarafında kalan binlerce Filistinli, cuma namazını işgal altındaki Doğu Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa´da kılmak için sabah erken saatlerden itibaren yollara düştü.

Yılın diğer aylarında özel izinler dışında Kudüs´e girişlerine izin verilmeyen Batı Şeria´daki Filistinliler, ramazan ayının ilk cumasını Mescid-i Aksa´da eda etmek için Batı Şeria ile Kudüs arasında bulunan Ayrım Duvarı´ndaki İsrail kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Kadın ve erkekler için ayrı kontrol noktaları oluşturulurken, Filistinli kadınlardan bazılarının çocuklarını da yanlarında getirdiği görüldü.

Kontrol noktalarından geçerek Mescid-i Aksa´ya doğru yıla çıkan Filistinlilerin yüzlerindeki mutluluk kameralara yansıdı.

Cuma namazını Mescid-i Aksa´da kılmak için Batı Şeria´da yollara düşen Filistinli 44 yaşındaki Muhammed Kassam, Harem-i Şerif´e gideceği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Sabah erken saatlerden itibaren yola düştüğünü belirten Kassam, "Ramazan ayı dışında Kudüs´e girişimize izin verilmiyor. İsrail, diğer aylarda Mescid-i Aksa´da namaz kılma, dua etme hakkından bizi mahrum bırakıyor." dedi.

İsrail ramazan ayı dolayısıyla Batı Şeria´da yaşayan 40 yaş üstü erkekler ile yaş sınırlaması olmaksızın Filistinli kadınların cuma günü Kudüs´e girişine izin verdi.

Filistinli gençlerin Aksa hasreti

İsrail tarafından Kudüs´e geçişlerine izin verilmeyen Batı Şeria´daki Filistinli gençler de her şeyi göze alarak Mescid-i Aksa´ya ulaşmaya çalışıyor. Bazı Filistinli gençler, Batı Şeria ile Kudüs ayıran 5 metre yüksekliğindeki ve üzeri tel örgülerle çevrili beton duvarı aşarak kaçak olarak Kudüs tarafına geçti.

İsrail askerlerine yakalanma tehlikesini göze alan ve tek gayeleri Aksa´da cuma namazı kılmak olan Filistinli gençler, Ayrım Duvarı´nı aşmak için merdiven kullandı.

Duvarı aşmayı başaran Filistinli gençler, hasret kaldıkları Mescid-i Aksa´da namaz kılmak için Doğu Kudüs´e doğru hareket etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003´te inşa edilen beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria´daki Filistinlilerin Kudüs´e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze´de yaşayanların ise ne Kudüs´e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Mescid-i Aksa´nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967´den beri İsrail işgali altında tutuluyor.

Kaynak: AA

Mescid-İ Aksa Hasreti Binlerce Filistinliyi Yollara Döktü.
Mescid-İ Aksa Hasreti Binlerce Filistinliyi Yollara Döktü.
© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature