İşgalci İsrail Mescid-İ Aksa´ya Saldırdı.

İşgalci İsrail, bugün (2 Haziran Pazar) Yahudilerin Kudüs Günü / Tevhid Bayramı bahanesiyle Mescid-i Aksa´ya saldırdı. Günlerdir Tapınak örgütleri bayram günlerinde çok sayıda Yahudi´nin Aksa’ya baskın düzenlemesi için çağrıda bulunuyordu. Müslümanlar ise baskınları önlemek için çok sayıda kişinin itikafa girmesi ve Aksa´nın doldurulması çağrısını yaptı. Ancak sabah saatlerinde Megaribe kapısı açıldı ve onlarca fanatik Yahudi özel kuvvetler eşliğinde Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi. İşgalci İsrail polisi, Kıble Cami´nin kapılarını kapatarak ses gaz bombası attı. Ayrıca işgal kuvvetleri Aksa’nın tüm kapılarını  tutarak giriş çıkışlara izin vermedi. Bu sabahtan 11.00 saatine kadar 1100 fanatik Yahudi Mescid-i Aksa´ya baskın düzenledi. 

İşgalci İsrail´in hedefi ise; Mescid-i Aksa´yı zamansal ve mekansal bölerek Aksa´da bulunan İslam ve Osmanlı eserlerini yıkmak ve yerine Süleyman madeni inşa etmek. Bu sabah yaşanan işgal ise İsrail´in basınında ise: "Filistinliler taşkınlık yaptı. Mescid-i Aksa ortak alan." İfadeleriyle  yer verildi. Ancak 31 Mayıs 2019 geçtiğimiz Cuma namazı için Batı Şeria´dan Mescid-i Aksa´ya girmek isteyen 16 yaşındaki çocuk, işgalci İsrail tarafından şehit edilmişti. İbadet etme özgürlüğü olan 21 yaşında ki Filistinli genç,  Cuma namazını Mescid-i Aksa´da kılmak istemesi üzerine İsrail tarafından engellendi ve yaralandı. İbadet özgürlüğü bahanesiyle Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyen işgalci İsrail, 500´e yakın Filistinli´ye Mescid-i Aksa´ya giriş yasağı koydu. Ramazan ayının başında yine işgalci askerler Mescid-i Aksa´ya baskın düzenleyerek Müslümanları Mescid-i Aksa´dan dışarıya çıkardı. Aksa´yı canıyla malıyla ümmet-i Muhammed adına korumaya çalışan Filistinliler Aksa´nın yanından ayrılmadı, kapısında uyudu. 

Ayrıca İnsan Haklarından Sorumlu Filistin Otoritesi Başkanı Ammar ed-Duveyk´in Batı Şeria´nın Ramallah kentinde düzenlediği basın toplantısında  İsrail´in Filistinlilere yönelik işlediği insan hakları ihlalleriyle ilgili 24 yıldan beri yayımladığı yıllık raporunun 2018 sonuçları ise;

*312 Filistinli işgalci İsrail tarafından şehit edildi. (57´si çocuk) 8.000.300 yaralandı.

* 63 çocuk, 140 kadın,6 milletvekili,38 gazeteci toplam 6.000.489 kişi gözaltın alındı.

* Filistinlilere ait 538 ev ve tesis işgalci İsrail tarafından yıkıldı. 

Tüm bunlara rağmen işgalci İsrail, Doğu Kudüs´te bulunan Ramot ve Pigat Ze-ev´de 805 konut inşası için ihale açtı.

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature