Fanatik Yahudilerin Mescid-İ Aksa Baskınları Sürüyor

İsrail polisinin eşlik ettiği 250´den fazla işgalci fanatik Yahudi, işgal altındaki Kudüs´ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa´nın avlusuna girdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisi korumasındaki 268 fanatik Yahudi´nin Mescid-i Aksa´nın güneybatısındaki El-Meğaribe (Fas) Kapısı´ndan Harem-i Şerif´e baskın düzenlediğini belirtti.

Dibs, fanatik Yahudi grup içinde çok sayıda üniversite öğrencisi ile İsrail Tarihi Eserler İdaresinden bazı yetkililerin yer aldığını aktardı.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman Mescid-i Aksa´nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

Dün de 150´den fazla fanatik Yahudi, İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa´ya baskın yapmıştı.

- Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs´teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994´te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa´yı ziyaret eden Yahudiler, 2003´ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail´in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri baskın olarak tanımlıyor.

İşgal altındaki Kudüs´te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu´s Sahra Camisi´nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa´da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Kaynak: AA

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature