Erdoğan:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74´üncü Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere geldiği ABD´de, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince Hilton Midtown Otel´de düzenlenen etkinlikte ABD´deki Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmaya "Allah´ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun" diyerek başladı. 

"Bugün New York´ta Amerika´nın dört bir yanından gelmiş kardeşlerimle, vatandaşlarımla, soydaşlarımla kucaklaşmanın coşkusu ve heyecanı içindeyim." diyen Erdoğan, etkinliği düzenleyen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi yetkililerine teşekkür etti.

Katılımcılara, Türkiye’deki kardeşlerinin, akrabalarının, dostlarının selamlarını, Ankara´nın, Gaziantep´in, Hatay´ın, Mardin´in, Rize´nin, Diyarbakır´ın muhabbetlerini getirdiklerini söyleyen Erdoğan, "Sizlere 566 yıldır semalarından ´Allahuekber´ nidalarının eksilmediği, Fatih´in emaneti, tüm dünyanın gözbebeği İstanbul´un selamını getirdik. 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının her birinin hasretini, özlemini bugün bir kez daha New York´a taşıdık." diye konuştu.

Salonu dolduran tüm vatandaşlara ahde vefaları için teşekkür eden Erdoğan, aynı şekilde kendilerini muhabbetle kucaklayan Amerika İslam toplumunun üyelerine şükranlarını sundu.

"Mazlumlara sırtımızı dönmeyeceğiz"

"Açık ve net söylüyorum hiçbir güç, hiçbir tehdit bizi Filistin´in, ilk kıblemiz Kudüs-ü Şerif´in hukukunu korumaktan alıkoyamaz. Kudüs davası, yalnızca Filistin´deki bir avuç Müslümanın davası değil sayısı 1,7 milyarı bulan İslam aleminin onuru, namusu, harim-i ismetidir. İşte bunun için her platformda ´Kudüs, kırmızı çizgimizdir´ diyoruz. Kudüs´ü savunmanın insanlığı savunmak, barışı, adaleti, bağımsızlığı savunmak olduğu inancıyla bu meseleye en güçlü şekilde sahip çıkıyoruz. Holokost´a nasıl bakıyorsak Gazze´yi açık hava hapishanesine çevirenlerin işledikleri katliamlara da aynı nazarla bakıyoruz."

Erdoğan, konuşmasını Şehit Malik el-Şahbaz´ın (Malcom X) "Harekete geç, özgürlüğünü ilan et. Onurun için mücadele et, zulme rıza gösterme. Düşmanını tanı, dostunu bil. Uyuyanları uyandır, örnek ol. Kendini yetiştir, bir kitapla hayatını değiştir. Hatalarından öğren, kayıplarından öğren, en büyük öğretmen olan rakiplerinden öğren. Unutma her yenilgi yeni bir mücadelenin tohumudur." sözleriyle tamamladı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan´a Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi yöneticileri tarafından hediye takdim edildi.

Kaynak :AA

© 2023, Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
naature